Projekty UPP zakwalifikowane do finansowania w ramach III konkursu do programu „Doskonała Nauka” oraz programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”

Sześć projektów złożonych przez naukowców UPP zakwalifikowanych zostało do finansowania w ramach programu „Doskonała nauka” oraz projekt Centrum Kultury Fizycznej otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Przedmiotem programu „Doskonała nauka” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych  działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Program składa się z dwóch modułów:

„Wsparcie konferencji naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na organizacji konferencji naukowych prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych. W ramach tego modułu finansowanie otrzymały cztery projekty złożone przez UPP:

1. Konferencja naukowo-techniczna. Uniwersytet w czasach pandemii - nauka, dydaktyka, administracja – kierownik projektu prof. dr hab. Joanna Zeyland, Katedra Biochemii i Biotechnologii
  2. EuroFedLipid   – kierownik projektu prof. dr hab. Magdalena Rudzińska, Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego
  3. Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu – kierownik projektu dr Jakub Jakubowski, Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej
  4. Konferencja Challenges in food flavour and volatile compounds analysis – kierownik projektu prof. UPP dr hab. Małgorzata Majcher, Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego.

„Wsparcie monografii naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na wydawaniu monografii naukowych o wysokim poziomie naukowym i istotnym znaczeniu dla rozwoju nauki lub wzrostu polskiej gospodarki, prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, w celu wprowadzenia wyników tych badań lub prac do obiegu krajowego lub międzynarodowego, oraz na udostępnieniu tych publikacji w Internecie, w trybie otwartego dostępu, w sposób bezpłatny i bez technicznych ograniczeń. Finansowanie w ramach tego modułu otrzymały dwa projekty UPP:

1. Dynamika zasięgów sówek (Lepidoptera, Noctuoidea) na obszarze północno-zachodniej Polski – kierownik projektu dr inż. Roman Wąsala, Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska
  2. Analiza oddziaływania uwarunkowań środowiskowych i agrotechnicznych na rozwój i plonowanie (...) – kierownik projektu dr Karolina Ratajczak, Katedra Agronomii

Do konkursu zgłoszono w sumie 491 wniosków. Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 387 wniosków, na łączną kwotę 30 827 818,80 zł w latach 2022-2024.

PROGRAM „SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI”

Dofinansowanie w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” w module „Popularyzacja nauki i promocja sportu”, którego przedmiotem jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa, otrzymał Bieg o Laur Przyrodnika – bieg o puchar JM Rektora UPP, którego kierownikiem jest mgr Rafał Gozdecki z Centrum Kultury Fizycznej UPP.

Rzeczniczka prasowa UPP