Trzech naukowców UPP z grantami NCN

Rozstrzygnięte zostały kolejne edycje konkursów OPUS+LAP, SONATA oraz PRELUDIUM BIS. Na listach rankingowych znalazło się 638 projektów o łącznej wartości niemal 668 mln zł. Granty otrzymały 3 projekty realizowane przez badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Grant w konkursie OPUS 20 otrzymał projekt prof. dr hab. Damiana Józefiaka z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach „Rola tłuszczu pozyskanego z larw Hermetia illucens w żywieniu drobiu - od wartości pokarmowej do statusu zdrowotnego kurcząt rzeźnych” (przyznane środki 1 893 640 zł).

Granty w konkursie PRELUDIUM BIS 2 uzyskały natomiast dwa projekty UPP:

prof. UPP dr hab. Joanny Nowackiej-Woszuk z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach „Dodatek pieprzycy peruwiańskiej (Lepidium meyenii) w żywieniu świń i jej wpływ na gospodarkę lipidową - badanie nutrigenomiczne” (przyznane środki 541 360 zł)

oraz

prof. dr hab. inż. Radosława Juszczaka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej ”Wpływ fal upałów i susz, wahań poziomów wody i dostępności nutrientów na fluorescencję chlorofilu (SIF), fotosyntezę, parametry spektralne i biofizyczne roślinności torfowiska na gradiencie zmian poziomu wód i składników pokarmowych” (przyznane środki 541 680 zł)

W rozstrzygniętych konkursach NCN złożono ponad 3,5 tys. wniosków na łączną kwotę prawie 3,4 mld zł. Najwięcej, aż 1299 wniosków nadesłano w grupie nauk ścisłych i technicznych. Wsparcie finansowe o łącznej wysokości prawie 252 mln zł przyznano 246 projektom. W grupie nauk o życiu zgłoszonych zostało 1210 wniosków, spośród których do finansowania zakwalifikowano 232 o wartości prawie 319 mln zł. W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce do NCN wpłynęło 1018 wniosków, z czego finansowanie w wysokości ponad 97 mln zł otrzymało 160 z nich.

Listy rankingowe zwycięskich projektów zostały opublikowane na stronie NCN https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2021-05-20-opus20-preludiumbis2-sonata16

Rzeczniczka prasowa UPP