Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Tytuł profesorski na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Tytuł profesorski na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna

Prof. dr hab. Radosław Mirski z Mechanicznej Technologii Drewna otrzymał tytuł naukowy profesora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne. Nominacja została przyznana 30 marca 2022 r.

Prof. dr hab. Radosław Mirski, zawodowo związany jest z Katedrą Tworzyw Drzewnych, która w 2021 roku zmieniła nazwę na Katedrę Mechanicznej Technologii Drewna. Od szkoły średniej (Technikum Leśne w Goraju), poprzez studia i pracę zawodową w przemyśle, związany jest z szeroko pojętymi zagadnieniami z dziedziny leśnictwa i drzewnictwa. Karierę naukową rozpoczął pod kierunkiem profesorów Zbigniewa Morze i Janiny Łęckiej, kolejnych kierowników Katedry Tworzyw Drzewnych. Zainteresowania badawcze Profesora nakierowane są na poprawę właściwości tworzyw drewnopochodnych, w tym opracowywanie nowych technologii ich wytwarzania, ocenę wpływu czynników starzeniowych i technologicznych na stabilność i nośność tworzyw drzewnych, wykorzystanie niedrzewnych materiałów lignocelulozowych w produkcji materiałów przeznaczonych do budownictwa oraz poprawę efektywności materiałowej w przerobie drewna. Kolejna grupa zainteresowań, ta bardziej praktyczna, to zastosowanie informatyki w projektowaniu oraz diagnostyce maszyn i urządzeń elektrycznych. Jako pracownik Katedry Tworzyw Drzewnych, a obecnie kierownik Katedry Mechanicznej Technologii Drewna, od wielu już lat dąży do tego, aby Katedra dysponowała technologiami wytwarzania tworzyw drzewnych przeznaczonych do budownictwa w zakresie kompleksowej jego obsługi. Obszar budownictwa drewnianego jest obecnie najmocniej rozwijanym zagadnieniem przez zespoły badawcze kierowane przez prof. Radosława Mirskiego. Udokumentowaniem jego działalności są nie tylko liczne publikacje naukowe, patenty, ale także współpraca z przemysłem na rzecz wdrożeń nowych rozwiązań.

Rzeczniczka prasowa UPP