UPP z nominacją w Elsevier Research Impact Leaders Awards 2020 - nagród honorujących uczelnie wnoszące wkład w budowanie prestiżu polskiej nauki na świecie

Agricultural Sciences, Engineering and Technologies, Humanities, Medical Sciences, Natural Sciences i Social Sciences – w tych sześciu kategoriach przyznawane są od 2016 roku ELSEVIER Research Impact Leaders Awards – nagrody, których celem jest poprawa postrzegania (visibility) dorobku naukowego polskich uczelni na świecie. Wśród nominowanych w obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Research Impact Leaders Award, przyznana po raz pierwszy w roku 2016, jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki w wielu  dyscyplinach. Nagrody są wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych, które mają największy wpływ na badania naukowe i przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki  na świecie.

W uzasadnieniu nominacji dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu czytamy: Wzrost liczby publikacji (o ponad 20%) oraz liczby afiliowanych autorów (o 14%) nie pozostał bez echa. Uniwersytet opublikował 949 dokumentów, z czego ponad 22% we współpracy z autorami z zagranicy. Prawie 16% z prac pojawiło się w czasopismach z pierwszego decyla bazy Scopus. Wśród tytułów dominowały czasopisma takie jak: Nutrients, PLoS ONE czy European Food Research and Technology. Topowi autorzy pod względem liczby publikacji w czasopismach z tego obszaru: prof. UPP, dr hab. Jan Bocianowski, , prof. dr hab. Magdalena Rudzińska, prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.

W obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych nominacje uzyskały również Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Rzeszowski, do którego trafiła tegoroczna nagroda.

Gala ELSEVIER Research Impact Leaders Awards odbyła się w ramach V Konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkoła wyższą”. W wydarzeniu uczestniczył Rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, który w imieniu Uczelni odebrał nominację.

Rzeczniczka prasowa UPP

Zdjęcia: Perspektywy.pl