Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wielkopolska wieś w oczach holenderskich studentów | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wielkopolska wieś w oczach holenderskich studentów

Po raz drugi w tym roku grupa holenderskich studentów z HAS University odwiedziła gospodarstwo w Przybrodzie by podsumować semestralny projekt, w który zaangażowani byli studenci kierunków takich jak: rolnictwo, urbanistyka, ochrona środowiska.

 

 

Studencki  zostali podzieleni na dwa zespoły. Jeden z nich pracował w Holandii, zaś drugi 2 tygodnie marca spędził w Wielkopolsce gdzie wizytował miejsca powiązane z  rolnictwem i obszarami wiejskimi, tak by po powrocie do Niderlandów przekazać informacje swojemu koleżeństwu, a następnie wspólnie opracować koncepcję rozwoju badanego obszaru.

 

Jak zbliżyć miasto z wsią?

Ważnym punktem pracy studentów było znalezienie sposobu na integracje mieszkańców wsi wokół Gniezna z mieszkańcami miasta. Najlepszym sposobem na to, zdaniem  studentów, jest promocja rekreacji i inwestowanie w infrastrukturę z tym związaną. Studentom jako osobą całkowicie nowym na badanym terenie trudno było odnaleźć informacje dotyczące ścieżek rowerowych, miejsc gdzie można zostawić samochód i udać się na spacer. Zauważyli również, że często ścieżki rowerowe wytaczane są co prawda wokół np. jezior ale żeby dostać się tam trzeba rowerem pokonać ruchliwe ulice. Zdaniem studentów, w Gnieźnie jest bardzo dużo ryneczków i miejsc gdzie można kupić wiejskie towary ale nie istnieją sklepy oferujące takie produkty na wsi. To powoduje, że mieszkańcy miasta nie wyjeżdżają na wieś, a zatem także nie czują związku i integracji z tymi obszarami. Problemem w opinii studentów jest również to, że wiele osób wcale nie jest zainteresowana przyrodą i rekreacją. Żeby to zmienić trzeba postawić na edukację i promocję takiego stylu życia. Co ważne także, nie należy mówić mieszkańcom wsi i miasta jak mają się komunikować ale ułatwić im tą komunikację.

 

Rolnicze wyzwania

Największym problemem z jakim spotykali się młodzi Holendrzy w czasie tej wizyty była pogłębiająca się susza. Zauważyli również, że duża część gruntów w Polsce jest na początku wiosny utrzymywana bez okrywy zielonej, będąc tym samym wystawiona na działanie erozji wietrznej. Sugerowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie uprawy konserwującej, co byłoby również korzystne dla glebowej materii organicznej.

W Niderlandach podobne problemy

Jak przyznają studenci w Holandii również występuję problem braku wiedzy i powiązania większości mieszkańców miast z wsią. Jedyny kontakt dla wielu osób z rolnictwem to programy telewizyjne opowiadające o życie rolników.  Ta sytuacja powoli się jednak zmienia. Przykładem jest holenderska mleczarnia. Organizuje ona dni otwarte w gospodarstwach, które z nią współpracują, zapraszając konsumentów do zobaczenia w jaki sposób żywność jest produkowana. Wielu osobom, w tym decydentom, pandemia uświadomiła, że pełne półki sklepowe nie biorą się znikąd i stoi za nimi ciężka praca rolnika, a dostęp do żywności nie jest sprawą oczywistą.

 

dr inż. Stanisław Świtek
Katedra Agronomii, UPP

 

WYDZIAŁY