Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zwiększyła się liczba naukowców UPP na liście najczęściej cytowanych badaczy świata | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Jak co roku wydawnictwo Elsevier opublikowało listę najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich publikacji w literaturze naukowej. W zestawieniu oceniającym cały dorobek uwzględnionych zostało sześciu naukowców UPP, natomiast na liście pod względem cytowań w roku 2021 znalazło się aż 15 badaczy naszego Uniwersytetu.

W zestawieniu obejmującym całościowy dorobek w karierze, pięciu naukowców utrzymało swoje pozycje z zeszłego roku, ponownie pojawiając się na liście  logo Elsevier (nazwiska uszeregowane wg pozycji zajmowanej na liście TOP 2%):

• prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz
  • prof. dr hab inż. Tomasz Szkudelski
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
  • prof. dr hab. inż. Henryk Jeleń
  • prof. dr hab. Włodzimierz Grajek
  • prof. dr hab. Marek Świtoński.

Natomiast wśród niemal 200 tys. najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem cytowań w roku 2021 znalazło się 15 (w zeszłym roku 9) naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (nazwiska uszeregowane wg pozycji zajmowanej na liście TOP 2%):

• prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz
  • prof. dr hab. inż. Tomasz Szkudelski
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
  • prof. dr hab. inż. Henryk Jeleń
  • prof. UPP dr hab. Anshu Rastogi
  • prof. dr hab. Anna Gramza-Michałowska
  • prof. dr hab. Damian Józefiak
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Smardzewski
  • prof. dr hab. Agnieszka Waśkiewicz
  • prof. dr hab. Joanna Suliburska
  • prof. UPP dr hab. Wojciech Czekała
  • prof. UPP dr hab. Jan Bocianowski
  • dr hab. Magdalena Broda
  • prof. UPP dr hab. Ewelina Celińska
  • prof. UPP dr hab. inż. Garbowski Tomasz.

Na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie z afiliacją Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wskazany jest również prof. Tim Sparks wieloletni profesor wizytujący w Instytucie Zoologii UPP (obecnie Katedra Zoologii).

Metodologia

Lista rankingowa zawiera uszeregowane nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego  poszczególnych badaczy według złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), który uwzględnia takie kryteria, jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, Impact Factor, miejsce na liście autorów. Ranking podzielony jest na dwie listy. Pierwsza (Table-1-Authors_caree) obejmuje dorobek naukowy z całego okresu pracy zawodowej naukowca. Druga tabela (Table-1-Authors_singleyr) dotyczy tylko dorobku z 2021 r.

Pełna lista wyróżnionych naukowców znajduje się na stronie:

Rzeczniczka prasowa UPP