Sierpień 2018

Złoty róg w stolicy - piknik edukacyjny oraz Koncert Muzyki Myśliwskiej w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich

Była gra terenowa, w której wzięło udział około 400 dzieci, były zagadki, rozpoznawania gatunków zwierząt łownych, ich tropów oraz prace plastyczne. Nie zabrakło także uśmiechu, wiedzy, zaangażowania i talentu plastycznego naszych studentów, który został wykorzystany między innymi do malowania twarzy dużych i małych miłośników przyrody.

Konkurs Popularyzator Nauki 2018

W konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby, zespoły czy instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Zgłoszenia można nadsyłać do połowy października (15.10). Zwycięzcy zostaną przedstawieni podczas finałowej gali w styczniu, kiedy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.

Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie 2018

Dożynki to doroczne tradycyjne święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Świętowanie rozpoczęła wystawa maszyn rolniczych, po której odbyła się uroczysta msza św. Tłumy zwiedzających przyciągnął obrzęd dożynkowy, przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zaprezentował się m.in. w tańcach: kujawiaku z oberkiem oraz krakowiaku kończącym pokaz.

Nauki rolnicze UPP w prestiżowym rankingu NTU

Ranking NTU powstaje na podstawie liczby publikacji naukowych oraz cytowań i  należy do najbardziej prestiżowych obok Academic Ranking of World Universities (lista szanghajska), Times Higher Education, QS University Ranking i U.S. News & World Report’s Rankings. W zestawieniu ocenianych jest ponad 800 uniwersytetów. Są one wybrane spośród 4 tysięcy uczelni, które posiadają widoczny międzynarodowy dorobek naukowy. Publikowana lista uwzględnia 500 najlepszych szkół wyższych i podzielona jest wg dziedzin nauki na 6 kategorii ogólnych oraz 14 tematycznych.

O hortiterapii na UPP

Jeszcze kilka lat temu pojęcie hortiterapii było praktycznie nieznane.  Brak było jakichkolwiek informacji czy publikacji w tym zakresie. Jednak sytuacja się zmienia, rola tej formy oddziaływania na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka stale rośnie i zyskuje na popularności w dużej mierze dzięki pracy naukowców wyższych uczelni i osób zafascynowanych tematem.

Europejski sukces Pracowni Ekotechnologii UPP

W ubiegłym roku Pracownia przystąpiła do europejskiego testu jakości badań wydajności biogazowych „Proficiency Test Biogas 2017” prowadzonego przez niemieckie instytucje: KTBL oraz VDLUFA. Wśród uczestników, którzy poddali się testom znalazły się prestiżowe instytucje naukowe oraz znane firmy z branży biogazowej.  Test wykazał, że badania parametrów substratów przeznaczonych do fermentacji oraz wyniki produkcji biogazu i jego składu prowadzone w Pracowni Ekotechnologii mieszczą się w gronie najlepszych laboratoriów europejskich.

UPP W ŚWIATOWYM RANKINGU UNIWERSYTETÓW

Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects publikowany od roku 2009 to międzynarodowe zestawienie instytucji naukowych z całego świata ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych. Znajdują się wśród nich min. nauki przyrodnicze, ścisłe, społeczne, ekonomiczne oraz medyczne i techniczne. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uplasowała się w dziedzinie Food Science & Technology na miejscu 151-200 z wynikiem 41,6 pkt., w dziedzinie Veterinary Sciences - 201-300 uzyskując 23 pkt.

Wizyta tureckiej delegacji z Uniwersytetu Ahi Evran w Kırşehir

W ramach wizyty odbyło się spotkanie z prof. dr. hab.  Krzysztofem Szoszkiewiczem, prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. Karoliną Pawlak oraz prof. dr. hab. Rafałem Baumem – prodziekanami Wydziału Ekonomiczno-Społecznego. Podczas spotkań zostały omówione możliwości współpracy, aplikowania o wspólne granty międzynarodowe oraz przedstawiono korzyści wspólnych badań z zakresu zarówno ekonomii, jak i nauk rolniczych.