Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility luty 2019 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

luty 2019

PROF. DR HAB. MAŁGORZATA SZUMACHER PRZEWODNICZĄCĄ RADY NAUKOWEJ INSTYTUTU FIZJOLOGII I ŻYWIENIA ZWIERZĄT PAN

Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN istnieje od 1955 roku. Specjalnością Instytutu jest żywienie i fizjologia zwierząt. W 3 zakładach i 2 laboratoriach Instytutu zatrudnienie znajdują zootechnicy, biolodzy, lekarze weterynarii, a także chemicy i biotechnolodzy. Realizowane obecnie prace badawcze charakteryzują się nowoczesnością rozwiązań metodycznych, prowadzącą do poznawania mechanizmów fizjologicznych odpowiedzialnych zarówno za utrzymanie homeostazy organizmu, jak i zwiększenie produkcyjności zwierząt.

Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP przygotowała wystawę na prestiżowych targach Stockholm Furniture & Light Fair 2019

Tegoroczna wystawa UPP przygotowana w ramach realizowanego przez Wydział Technologii Drewna projektu BaltSe@nioR zbudowana została wokół tematu „Super mocy”. Pewnego dnia każdy z nas może zauważyć, że proste, codzienne czynności stają się dla niego zbyt trudne do wykonania. Projektanci i producenci dzięki swoim produktom dostosowanym do potrzeb osób starszych mogą dać seniorom „super moc” i sprawić, że ich funkcjonowanie w gospodarstwie domowym znów stanie się komfortowe i bezpieczne.

NAUKOWCY UPP W ZESPOŁACH EKSPERCKICH OCENIAJĄCYCH CZASOPISMA

Kilkuset powołanych ekspertów, pracować będzie w ramach wszystkich dyscyplin z dziedzin nauk humanistycznych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, a także teologicznych. Taki dobór naukowców ma pozwolić na ocenę czasopism naukowych z uwzględnieniem specyfiki praktyk publikacyjnych i wzorców cytowań w poszczególnych obszarach nauk. W każdej z 44 dyscyplin pracować będzie od 3 do 10 specjalistów.

Dzień Współpracy na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym UPP

Wydarzenie dedykowane było uczniom szkół średnich, województwa wielkopolskiego, z którymi WE-S podpisał umowy partnerskie. Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem szkół – swój udział zgłosiło 820 uczniów oraz 50 nauczycieli z 24 placówek będących partnerami Wydziału. Gościliśmy dyrektorów, nauczycieli, uczniów oraz zarząd firmy partnerskiej WE-S z następujących jednostek:

 

WEŹ UDZIAŁ W PROGRAMIE „INŻYNIERKI 4.0” I WYJEDŹ Z SIEMENSEM NA NAJWIĘKSZE TARGI PRZEMYSŁOWE ŚWIATA

Partnerem programu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Na uczestniczki czekają warsztaty, prowadzone przez członków Zarządu Siemens oraz ekspertów z zakresu technologii przemysłowej z takich firm jak KUKA czy Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Zajęcia dotyczyć będą m.in. takich obszarów jak: "Virtual and augmented reality", "New production setup na przykładzie fabryki Mercedesa w Jaworze", "Robotyzacja w świecie Industry 4.0" i "Projektowanie innowacji w duchu design thinking".

WYSTAWA INSYGNIÓW REKTORSKICH W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

W dawnej siedzibie Akademii Lubrańskiego prezentowane są insygnia rektorskie poznańskich uczelni:

  • Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
  • Uniwersytetu Artystycznego
  • Uniwersytetu Ekonomicznego
  • Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego
  • Uniwersytetu Przyrodniczego
  • Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego
  • Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego
  • Politechniki Poznańskiej

 

DRUGIE SPOTKANIE DOTYCZĄCE WDROŻENIA USTAWY PRAWO O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM I NAUCE

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul  przedstawił stan realizacji kalendarium wdrażania ustawy oraz nakreślił ramy obecnego funkcjonowania Uczelni w poszczególnych obszarach: badań naukowych, kształcenia, mobilności akademickiej oraz współpracy międzynarodowej i krajowej. Przedstawione zostały również koncepcje struktury organizacyjnej UPP w świetle nowej ustawy, jako propozycje do dyskusji o przyszłości uczelni. W dalszej części spotkania Przewodniczący Rektorskiej Komisji ds. przygotowania projektu nowego Statutu UPP, prof.

DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO NA UPP

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Oleju Palmowego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbył się na cykl wykładów zatytułowany „Olej palmowy - fakty i mity”. Spotkanie otworzył Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy, na którego to wydziale wraz z Wydziałem Nauk o Żywności i Żywieniu UPP od 2017 roku prowadzona jest akcja „NIE JEM PALMOWEGO - CHRONIĘ ORANGUTANY!”. Celem przedsięwzięcia jest edukacja w zakresie problematyki oleju palmowego i ograniczania spożycia produktów zawierających olej palmowy.

WYDZIAŁY