Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Lipiec 2020 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Lipiec 2020

Polsko-holenderska współpraca Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Prowadzenie badań naukowych w ramach międzynarodowych konsorcjów badawczych oferuje wymianę doświadczeń oraz możliwości wykorzystania laboratoriów partnerów. Pozwala także ubiegać się o finansowanie dużych projektów badawczych finansowanych przez Unię Europejską. Obie te rzeczy prowadzą do wzmocnienia siły naukowej partnerów.

 

Spółki Skarbu Państwa rozważają inwestycje w biogazownie rolnicze

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, analizuje możliwość budowy 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię, które pozwalają na zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną oraz biometan. Realizacja projektu będzie oznaczała dla spółki utworzenie nowej linii biznesowej i wzbogacenie jej portfolio o kolejny bioprodukt.

Koty i bogactwo - koronawirus i toksoplazmoza

W skali globalnej zachorowalność na COVID-19 zależy nie tylko od struktury demograficznej i zdrowotnej społeczeństwa, ale od czynników towarzyszących - warunków klimatycznych, dostępności witaminy D i poziomu zanieczyszczenia powietrza. W otaczającym nas środowisku bytuje wiele patogenów, wpływają one nie tylko na nasz układ odpornościowy, ale także na siebie nawzajem. Na przykład zarażenie jednym z patogenów w dzieciństwie może skutkować lepszą stymulacją i szybszą odpowiedzią immunologiczną w wieku dojrzałym. Czasami nazywamy to hipotezą brudnego podwórka.

Specjaliści UPP w filmie o łąkach miejskich

Miejskie łąki to obszary, gdzie roślinność może się swobodnie rozwijać i wzbogacać o nowe gatunki. Z inicjatywy Galerii Miejskiej Arsenał stworzono niedawno film edukacyjny, towarzyszący wystawie „Magiczne zaangażowanie”. Wzięli w tym udział także specjaliści z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Michał Michlewicz i Jan Kaczmarek.

 

Leśnicy z UPP autorami tras turystycznych

TRInO (czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację) to wędrówki z mapą i/lub kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów różnych miejscowości i miejsc. Projekt Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego skierowany jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą.

Dr inż. Tomasz Cłapa laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020

Miło nam poinformować, iż dr inż. Tomasz Cłapa z Katedry Biochemii i Biotechnologii Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znalazł się w gronie laureatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii: Naukowiec przyszłości za realizację projektu pt. „Synergistyczne działanie cieczy jonowych i antybiotyków na wzrost, powstawanie biofilmu oraz przeżywalność Pseudomonas aeruginosa”

 

LABORATORIUM DRONELAB – finalizacja zakupów aparatury i oprogramowania

Z satysfakcją informujmy, że w dniu 16 lipca 2020 roku firma NaviGate Sp. Z.o.o. z Krakowa dostarczała drony, symulatory lotu i oprogramowanie do nowotworzonego laboratorium DRONELAB na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej naszego Uniwersytetu. Tym samym dobiegł końca pierwszy etap tworzenia nowej jednostki badawczo-dydaktycznej na naszym Wydziale – laboratorium DRONELAB. Aparatura i oprogramowanie będące na wyposażeniu laboratorium zakupione zostały w ramach projektu „Najlepsi z natury!

ZOOTECHNIKA NA UPP NAJLEPSZA W POLSCE WEDŁUG RANKINGU KIERUNKÓW STUDIÓW

Zootechnika (Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach) Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu już po raz trzeci została numerem jeden w swojej kategorii Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2020. W Rankingu Uczelni Akademickich Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w kategorii uczelni rolniczych zajął trzecią pozycję.

 

Strony

WYDZIAŁY