Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility „Łany” wróciły do kraju z opinią najlepszego festiwalowego zespołu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

„Łany” wróciły do kraju z opinią najlepszego festiwalowego zespołu

Pracowite, i zarazem atrakcyjne  pod względem turystycznym, były minione wakacje dla tancerzy, wokalistów i muzyków Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”.  Zanim rozpoczęła się seria obrzędów ceremoniału w tegorocznych  uroczystościach dożynkowych - podczas wojewódzkich-archidiecezjalnych w Gnieźnie, miejskich w Poznaniu i kilku gminnych -  w sierpniu „Łany” koncertowały przez 10 dni w słonecznej Portugalii, by zakończyć wakacyjno-koncertową przygodę na półkuli południowej, w Brazylii.

Od 21 września do 3 października ZPiT „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (jedyny zespół z Europy), brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w mieście Sao Luis, leżącym w północno-wschodniej Brazylii,  w Stanie Maranhao. W regionie gospodarczo biednym lecz z najbogatszą kulturą ludową, gdzie dzika przyroda zachwyca, a muzyka jest równie ważną sprawą życia jak jedzenie i spanie.

W tym milionowym mieście  odbyło się 6 festiwalowych koncertów z udziałem zespołów folklorystycznych Kuby, Kolumbii, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych oraz przedstawicieli 5 brazylijskich stanów. Był też dla uczestników festiwalu czas na aktywny wypoczynek (kąpiele w oceanie) i zwiedzanie, m.in. byłej stolicy Rio de Janeiro, położonej między granitowymi szczytami a zakolami Oceanu Atlantyckiego.

Występy „Łanów” w kraju muzyki i tańca spotkały się z dużym zainteresowaniem brazylijskiej publiczności. Występy kończyły się pełnym sukcesem pod względem artystycznym. Dowodem tego był ostatni koncert w największej sali  miasta. Wystąpiły  w niej wszystkie festiwalowe zespoły, a całość  dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Sao Luis „Łany” zwieńczyły - na życzenie organizatorów - choreograficznym popisem polskich tańców ludowych. Finałowym akordem było wykonanie przez zespół - w języku portugalskim - tradycyjnej ludowej pieśni brazylijskiej, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją licznie zebranej publiczności. Po spontanicznym  występie „Łanów” rozpoczęła się nocna brazylijska fiesta z udziałem wszystkich zespołów.

Foto-relacja:  Andrzeja Tarnowskiego, choreografa zespołu.

Tekst: Jerzy Lorych

Kierownictwo zespołu planuje już następne wojaże, ale zanim to  nastąpi, zaprasza 16 października o godz. 19.30 do siedziby zespołu (blok 9G, przy ul. Dożynkowej), na  koncert przeznaczony głównie dla studentów I roku. Tuż po koncercie oraz w dniach następnych (wtorek, środa i czwartek w godz. 19.00  do 21.30) utalentowani muzycznie i rytmicznie studenci mogą deklarować się do pracy w zespole.