ANNA ZIELIŃSKA-KRYBUS UHONOROWANA TYTUŁEM AMBASADORA MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW KSIĄŻKI W KRAKOWIE

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to bez wątpienia wydarzenie wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski. Uznawane za największą imprezę branży wydawniczo-księgarskiej w kraju, gromadzą co roku setki wydawców, najlepszych autorów oraz kilkadziesiąt tysięcy miłośników książek. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Oficjalnemu otwarciu Targów, odbywających się 24-27 października 2019, tradycyjnie towarzyszył rozbrzmiewający hejnał mariacki, najbardziej rozpoznawalna krakowska melodia.​ Zebranych gości witali Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów Książki w Krakowie oraz profesor Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Podczas ceremonii już po raz dziewiąty zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Inicjatywa ta powstała w związku z obchodami 15-lecia istnienia Targów. W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują w świecie czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Ambasadorzy są wybierani przez członków Honorowej Rady Patronackiej, organizatorów Targów oraz fanów zgromadzonych w liczbie 36 tysięcy na profilu wydarzenia na Facebooku.

Tegoroczną laureatką tego zaszczytnego tytułu została pani Anna Zielińska-Krybus, kierowniczka Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat pracuje jako redaktor i wydawca w Wydawnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W latach 1986-1998 była redaktorem, od 1999 roku kieruje Wydawnictwem. Związana z działalnością organizacji zrzeszającej wydawców akademickich – Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych – od 1998 roku. W 2001 roku została wybrana do Zarządu Stowarzyszenia, pełniąc funkcje sekretarza i wiceprezesa, natomiast w 2013 roku została prezesem SWSW.  Tę funkcję sprawowała do czerwca 2019 roku.

„Dostrzegamy, jak dużo robi Pani w zakresie promocji naszych Targów i mamy nadzieję, że również w tym roku będzie Pani wspierać działania związane z Targami. Między innymi to właśnie dzięki temu Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie stały się wydarzeniem niepowtarzalnym.  Doceniając Pani wkład w promocję targów i samego czytelnictwa, a także dziękując za okazywane wsparcie, przyznajemy Pani tytuł: ambasadora Międzynarodowych Targów Książki W Krakowie”. – Czytamy w uzasadnieniu.

Podczas tegorocznej edycji Targów Tytuł Ambasadora Targów Książki w Krakowie otrzymali również Marcin Gnat, twórca internetowej inicjatywy „Przeczytam 52 książki w roku” oraz Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

Rzecznik prasowy UPP

Fot. Maks Krybus