Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility APLIKACJA STATISTICA DOSTĘPNA TERAZ DLA STUDNETÓW ON-LINE | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

APLIKACJA STATISTICA DOSTĘPNA TERAZ DLA STUDNETÓW ON-LINE

W ramach zdalnego nauczania udostępniona została on-line aplikacja Statistica, która zapewnia szeroki dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie analizy danych i data mining. Z możliwości zdalnej pracy z aplikacją korzystają studenci Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii z kierunków: Ekoenergetyka (II stopień) i Inżynieria Rolnicza (II stopień) oraz studenci Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu z kierunku Technologia Żywności (II stopień). „W dobie pandemii i zdalnego nauczania udostępnienie oprogramowania komputerów uczelnianych studentom pracującym w domach jest sukcesem informatyków” – mówi prof. dr hab. Maria Kozłowska z Katedry Metod Matematycznych i Statystycznych.

 

Bartosz Wierzejewski z Ośrodka Informatyki Uczelni, administrator sieci UPP, oraz Tomasz Sassek i Marek Kwiatkowski z Ośrodka Komputerowego Katedry Metod Matematycznych i Statystycznych na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii UPP w porozumieniu z Działem Aparatury zainicjowali projekt udostępnienia oprogramowania komputerów z Ośrodka Komputerowego Katedry Metod Matematycznych i Statystycznych w szczególności aplikacji Statistica za pomocą połączenia zdalnego w technologii RDP. Realizacja tego projektu wymagała czasu, cierpliwości, wielu testów i pozyskiwania poparcia i zgody na zdalną pracę na komputerach uczelnianych. Projekt udało się zrealizować bez dodatkowych kosztów.

 

A jak to wygląda w praktyce? Logowanie do portalu VPN przez nauczycieli prowadzących zajęcia i studentów następuje na stronie vpn.puls.edu.pl. Nauczyciel przypisuje studentowi komputer o danym numerze. Student klika na stronie w ikonę przypisanego mu komputera. W trakcie zdalnej pracy na komputerze sukcesywnie są zapisywane pliki z wynikami pracy na zdalnie wybranym komputerze. W razie zerwania sesji plik z wynikami jest zachowany i na kolejnej sesji jest dostępny do ponownego użycia. W czasie zajęć, w razie problemów sieciowych z dostępem do serwera VPN pomoc można uzyskać zgłaszając problem mailowo do netmastera.

 

 

Tekst: prof. dr hab. Maria Kozłowska, Katedra Metod Matematycznych i Statystycznych, WRiB

Redakcja: Iwona Cieślik, Rzeczniczka prasowa UPP                                                      

WYDZIAŁY