Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Do Tatrzańskiego Parku Narodowego po naukę i inspiracje | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Do Tatrzańskiego Parku Narodowego po naukę i inspiracje

Ważnym elementem rozwoju nauczycieli akademickich są wyjazdy na staże dydaktyczne. Zazwyczaj wiąże się to z dużymi wydatkami finansowymi, dlatego konieczne jest znalezienie źródeł, z których można taki wyjazd sfinansować. Dydaktycy UPP mają możliwość zdobywania praktycznych umiejętności między innymi dzięki programowi PKD realizowanemu w ramach projektu “Najlepsi z Natury! Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

„Przez trzy październikowe tygodnie miałam okazję przyglądać się pracy Działu Edukacji w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ze względu na epidemię mogłam zobaczyć Tatry bez turystów, ale co najważniejsze przyjrzeć się pracy jednego z najlepszych zespołów edukatorów przyrodniczych w kraju” – opowiada o swoim stażu dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. To było cenne doświadczenie, gdyż edukatorzy z TPN szukają nowych dróg dotarcia do społeczeństwa – kręcą filmy edukacyjne, spotykają się z blogerami i vlogerami, aby zainteresować ich przyrodą Tatr i zachęcić do przygotowania materiałów na temat TPN. „Dowiedziałam się również jakie zadania mają uczestnicy programu «Wolontariat dla Tatr» i poznałam wolontariuszy z innych krajów europejskich. Ze swej strony natomiast mogłam podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem związanym z pisaniem lekcji dla szkół, konstrukcji tablic i przygotowywania materiałów filmowych. Pobyt okazał się dobrym doświadczeniem zarówno dla mnie, jak i moich gospodarzy. Jestem bardzo wdzięczna Beacie, Alinie, Aurelii, Jaśkowi i Darkowi za poświęcony mi czas i pozytywną energię” – dodaje dr inż. Anna Wierzbicka.

Program PKD – program podnoszenia kompetencji kadry uczelni skierowany jest do nauczycieli akademickich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dydaktycy mają możliwość udziału w lektoratach z języka obcego, specjalistycznych szkoleniach, indywidualnych spotkaniach z dziedziny rozwoju osobistego oraz krajowych i zagranicznych stażach. Do tej pory uczestnicy i uczestniczki programu odwiedzili m.in. takie kraje jak: Meksyk, USA, Portugalia, Węgry i Francja. Na chętnych czeka ponad 100 miejsc stażowych na wyjazdy krajowe oraz zagraniczne.

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami finansowania wyjazdów, a wszystkie osoby zainteresowane udziałem w programie PKD do rekrutacji uzupełniającej zaplanowanej na wiosnę 2021 r. Więcej informacji na stronie internetowej oraz profilu Facebook.

Rzeczniczka prasowa UPP