Dożynki Miejskie w Parku Wilsona

W sobotę, 27 sierpnia 2016 r. w parku Wilsona już po raz 21., pod egidą Urzędu Miasta, odbyły się Dożynki Miejskie, tradycyjne święto plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Impreza na stałe już wpisała się już w kalendarz letnich wydarzeń miasta.

Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji i imprez towarzyszących, m.in.: prezentacje i warsztaty ginących zawodów, wystawy zwierząt hodowlanych, pokazy tresury psów, animacje i konkursy dla dzieci. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który jako jeden z partnerów eventu, przedstawił swoją ofertę. Naszą uczelnię reprezentowali: prorektor ds. studiów prof. dr hab. Monika Kozłowska, przedstawiciele Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej oaz pracownicy Działu Marketingu i Komunikacji. Można było m.in. podziwiać pokazy florystyczne przygotowane przez Katedrę Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, zapoznać się ze sprzętem rolniczym prezentowanym przez Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii, a także ze sposobem pozyskiwania energii odnawialnej w postaci biogazu. Spore zainteresowanie wzbudził też ambulans weterynaryjny dla zwierząt z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Dla zaproszonych gości i zwiedzających przygotowano ekspozycję i degustację owoców z tegorocznych zbiorów Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Przybrodzie. Podczas dożynek zaprezentowano także ofertę edukacyjną Uniwersytetu.

Jak co roku, ważnym puntem imprezy był pokaz obrzędu dożynkowego przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca ŁANY oraz występy, podczas których publiczności przybliżono tańce ludowe z regionu Wielkopolski i Spisza, a także tańce narodowe (kujawiak z oberkiem i krakowiak), zakończone uroczystym finałem.