Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Dr inż. Przemysław Kowalczewski wśród liderów konkursu NCBR | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dr inż. Przemysław Kowalczewski wśród liderów konkursu NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło XI konkurs w ramach Programu LIDER. Na podstawie listy rankingowej wśród 60 projektów, których łączna kwota finansowania wynosi 84 761 494,30 zł, znalazł się wniosek dr. inż. Przemysława Kowalczewskiego z Katedry Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP.

Naukowiec Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu otrzymał dofinansowanie na realizację badań dotyczących opracowania linii innowacyjnych pełnowartościowych zastępników produktów mięsnych na bazie surowców roślinnych z zastosowaniem dodatków funkcjonalnych.

„Szacuje się, że do 2050 r. liczba ludności na świecie wyniesie do 9 miliardów. Dlatego jednym z globalnych problemów może być wyżywienie ludności odpowiednią ilością żywności, a zwłaszcza dostarczenie odpowiedniej podaży białka. Globalne zmiany środowiskowe powodują potrzebę poszukiwania nowego, niekonwencjonalnego źródła białka do żywienia ludzi. W projekcie zaplanowano utworzenie nowych, bioaktywnych produktów, będących pełnowartościowymi zastępnikami produktów mięsnych, takich jak: burger, parówka czy gyros” – mówi o swoich badaniach dr inż. Przemysław  Kowalczewski. Opracowane produkty stanowić będą pełnowartościowe, roślinne zamienniki produktów mięsnych o odpowiednio zbilansowanej wartości odżywczej, w tym pełnowartościowego białka i tłuszczów roślinnych, a także zawierać będą ponadto składniki funkcjonalne i prozdrowotne. Aktualnie brak jest takich produktów na polskim rynku, gdyż producenci skupiają się zazwyczaj jedynie na smaku i strukturze. „Wraz z zespołem, który zostanie zatrudniony w projekcie stworzymy nie tylko smaczne produkty, ale też skupimy się na tym by były o jak najlepszej wartości żywieniowej i faktycznie zastępowały mięsne produkty, a nie tylko imitowały ich wygląd”- dodaje naukowiec.

 

Celem Konkursu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi, podczas realizacji projektów naukowych, których wyniki mogą być wdrożone w gospodarce.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

 

WYDZIAŁY