Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility III Ogólnopolska Konferencja „Biotechnologia niejedno ma imię” | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

III Ogólnopolska Konferencja „Biotechnologia niejedno ma imię”

21 listopada 2020 r. odbyła się już III Ogólnopolska Konferencja “Biotechnologia niejedno ma imię”. W tym roku z powodu panującej w kraju sytuacji epidemiologicznej spotkaliśmy się poprzez platformę Zoom. Konferencję można było również obserwować w transmisji w mediach społecznościowych na profilu Facebook (https://www.facebook.com/IOKBNMI). Tematyka konferencji obejmowała szeroko pojętą biotechnologię, biologię, medycynę, inżynierię biomedyczną, rolnictwo, technologię żywności i nauki pokrewne. Celem konferencji było zatem przedstawienie biotechnologii jako interdyscyplinarnej dyscypliny naukowej mającej różnorodne zastosowanie w gospodarce.

 

Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Studentów Biotechnologii „Operon” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. Obrady konferencji otworzyli: Dziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, prof. dr hab. Anna Kryszak, prof. dr hab. Cezary Mądrzak i prof. UPP dr hab. Joanna Zeyland, kierowniczka Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Wykład inauguracyjny pt. „Aeromykologia i aeropalinologia w służbie badań rolniczych w Polsce” wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka z Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W dwóch blokach tematycznych: „Diagnostyka w służbie człowiekowi” i „Życie pod lupą, czyli biologia molekularna, biochemia i biotechnologia” swoje doniesienia naukowe przedstawili studenci biotechnologii i kierunków pokrewnych oraz doktoranci z krajowych jednostek naukowych. Wykład pt. „Biotechnologia Stosowana w CZT UAM, czyli od biodrukowanej łąkotki do immunodiagnostyki COVID-19” rozpoczynający sesję „Diagnostyka w służbie człowiekowi” wygłosił prof. dr hab. Jakub Rybka z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Kolejną sesję, “Życie pod lupą, czyli biologia molekularna, biochemia i biotechnologia”, rozpoczęło wystąpienie Prorektora ds. studiów UPP prof. dr. hab. Piotra Ślósarza a wykład zatytułowany „Z Bio-TECHNOLOGICZNEGO laboratorium w drodze na rynek – od wynalazku do produktu” wygłosił dr Maciej Grajewski z Uniwersytetu w Groningen w Holandii. W konferencji wzięło udział łącznie 168 uczestników a spośród nich referaty wygłosiło 30.

 

Trwające do godzin wieczornych spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i pomimo zmęczenia uczestnicy chętnie zadawali pytania.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji i mamy nadzieję spotkać się za rok już w murach naszej Uczelni.

 

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII

 

Małgorzata Pietrowska-Borek, Opiekun KNSB “Operon”
Komitet Organizacyjny

WYDZIAŁY