Inwestycja na ponad 38 mln zł dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP

Wniosek Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, pt. „Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu”, złożony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 23/RPWP.01.01.00-IZ.00-30-001/19, został zakwalifikowany do finansowania.

Planowana inwestycja obejmuje budowę kompleksu laboratoriów i ich wyposażenie w najnowocześniejszą aparaturę badawczą i diagnostyczną, na łączną kwotę ponad 38 mln zł. Projekt ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i integracji dyscyplin naukowych prowadzonych na Wydziale: nauk biologicznych, weterynarii oraz zootechniki i rybactwa. Przyczyni się także do integracji obiektów Wydziału znajdujących się przy ul. Wołyńskiej i Szydłowskiej w nowoczesny kompleks naukowo-dydaktyczny.

Kolejne etapy przygotowania i walidacji wniosku, były prowadzone w okresie ostatnich 10 miesięcy, w niezwykle napiętym reżimie czasowym, przy licznych utrudnieniach organizacyjnych, związanych m.in. z panującą pandemią, dlatego ten wielki sukces tym bardziej cieszy. Projekt był przygotowany we współpracy z zewnętrzną firmą consultingową, niemniej zasadniczy wkład merytoryczny wniosła grupa pracowników Wydziału, którym należą się wyjątkowe podziękowania za nadzwyczajne zaangażowanie, wręcz poświęcenie oraz wiedzę i umiejętności organizacyjne. Serdecznie dziękuję: prof. Małgorzacie Szumacher, dr Ewie Pruszyńskiej-Oszmałek, prof. Adamowi Cieślakowi, dr. Pawłowi Kołodziejskiemu oraz dr. Maciejowi Gogulskiemu - inicjatorowi przedsięwzięcia. Podziękowania kieruję także do Prodziekanów Wydziału, w szczególności prof. Izabeli Szczerbal i prof. Jana Mazurkiewicza. Osobne, serdeczne podziękowania składam na ręce Kanclerza - Roberta Fabiańskiego za pełne życzliwości wspieranie tego przedsięwzięcia i pomoc techniczną.

Przygotowanie projektu wymagało wiele wysiłku, także jego realizacja będzie wymagała wielkiej sprawności i rozwagi w działaniu – jednak wierzę, że z takim zespołem można osiągnąć wszystko. Ta inwestycja otwiera zupełnie nowe możliwości badawcze w uprawianych dyscyplinach naukowych, otwiera drogę do pozyskiwania dużych, wartościowych, interdyscyplinarnych projektów badawczych. Pokazuje też możliwości i konieczność współpracy z władzami i samorządem terytorialnym oraz potrzebę wpisania projektów naukowych w priorytety rozwojowe kraju i regionu. To, u progu nowej kadencji władz Uczelni dobry i optymistyczny sygnał.

Wszystkim zaangażowanym raz jeszcze serdecznie dziękuję.

prof. dr hab. Piotr Ślósarz

Dziekan WMWZ