Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility JUBILEUSZ 30-LECIA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "ŁANIKI" | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

JUBILEUSZ 30-LECIA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "ŁANIKI"

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Zespół Pieśni i Tańca "Łaniki" działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu obchodził 30-lecie istnienia, z tej okazji 9 listopada 2019 r. w Auli Artis odbył się Koncert Galowy pod patronatem Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Na scenie oprócz aktualnych członków zespołu zaprezentowała się również grupa dawnych tancerzy.

 

Nieprzerwanie od początku działalności  obszarem zainteresowań twórczych zespołu jest polski folklor ze szczególnym uwzględnieniem regionu Wielkopolski. Ideą zespołu jest kultywowanie i szerzenie polskiego folkloru wśród dzieci i młodzieży, jej rozśpiewanie i roztańczenie oraz uwrażliwienie na piękno muzyki ludowej, ruchu i gestu. 

 

Podczas koncertu zaproszeni goście mogli zobaczyć młodych tancerzy w zabawach i tańcach z regionu Wielkopolski, Kaszub, Kujaw oraz Beskidu Żywieckiego. Nie mogło również zabraknąć tańców i przyśpiewek ze Śląska oraz Lublina. Uroczysty występ zakończył się blokiem tańców narodowych - krakowiakiem oraz kujawiakiem z oberkiem. Tancerzom towarzyszyła „Kapela Po Zagonach” pod kierownictwem Waldemara Łyczykowskiego oraz „Kapela Żywiecka” pod kierownictwem Olgi Włoczkowskiej. Wykonane pieśni, tańce i obrzędy przeplatały się wzajemnie, tworząc żywe i barwne widowisko.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” wyróżniony został na wniosek Wielkopolskiego Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Ludowej odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, wkład w propagowanie lokalnych tradycji i obrzędów ludowych oraz animację życia kulturalnego w Regionie.

 

Podczas koncertu Łaniki przechodziły również weryfikacja Polskiej Sekcji CIOFF, otrzymując akredytację dla reprezentowania Sekcji przez 3 lata w Polsce oraz poza jej granicami.

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

 

WYDZIAŁY