Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility KOMERCJALIZACJA PATENTÓW NA PROBIOTYKI I EUBIOTYKI – UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU PODPISAŁ UMOWY SPRZEDAŻY | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

KOMERCJALIZACJA PATENTÓW NA PROBIOTYKI I EUBIOTYKI – UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU PODPISAŁ UMOWY SPRZEDAŻY

Podpisane zostały umowy sprzedaży na komercyjne wykorzystanie pięciu technologii opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Uroczyste podpisanie dokumentów odbyło się 3 grudnia 2019 roku w sali senatu Collegium Maksimum, a swoje podpisy złożyli: rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich prof. dr hab. Małgorzata Zimniewska oraz Robert Kornecki przedstawiciel i współwłaściciel nabywcy - firmy Sanprobi Sp. z .o. Sp. k.

 

„Mamy tu dzisiaj przykład klasycznego modelu transferu wiedzy i technologii ze sfery nauki do biznesu” – mówił witając gości Jacek Wawrzynowicz, Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które odpowiedzialne było za obsługę formalnoprawną procesu komercjalizacji – „Spotykają się władze jednostek naukowych, twórcy, przedstawiciele centrum transferu technologii i przedsiębiorcy. Ten transfer to partnerstwo, partnerstwo dla innowacji w branży”.

 

Prof. dr hab. Jan Pikul, rektor UPP podkreślił natomiast, że bez wątpienia można mówić o pełnym sukcesie. „Wyniki wieloletnich badań znalazły wdrożenie do praktyki. Za udaną uznać należy współpracę naszej uczelni z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. I wreszcie w komercjalizacji bierze udział znana spółka o mocnej pozycji rynkowej, co daje nadzieję na przyszły sukces nowych probiotyków. Mam nadzieję, że to tak naprawdę dopiero początek współpracy, która będzie kontynuowana w innych obszarach”. – zakończył Rektor UPP.

 

Transakcja zakupu dotyczyła technologii opracowanych w ramach Programu Badań Stosowanych pt. Opracowanie preparatów eubiotycznych dla zwierząt gospodarskich. Z ramienia UPP w badaniach uczestniczyli naukowcy z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii oraz Katedry Żywienia Zwierząt pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Frankiewicza. Opracowane preparaty obejmują 10 szczepów bakterii probiotycznych, połączonych w kilka kompozycji, które chronią zwierzęta gospodarskie przed chorobotwórczymi bakteriami Escherichia coli i Clostridium perfringens. „Bakterie te powodują istotne straty na fermach zwierząt. Probiotyki chroniące zwierzęta przed tymi patogenami są poszukiwane i cenione przez hodowców”. – mówił prof. dr hab. Włodzimierz Grajek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z twórców opatentowanych rozwiązań – „Wszystko wskazuje na to, że produkty, które będą wyprodukowane przez firmę Sanprobi na bazie naszych patentów powinny mieć powodzenie rynkowe i przynieść wymierne korzyści”.

 

Wdrażanie innowacyjnych wyników badań do praktyki służących rozwiązywaniu problemów wsi i rozwojowi branży wpisuje się również w misję Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. „Mam nadzieję, że przedmiot dzisiejszej umowy wdrożony zostanie nie tylko na rynku polskim, ale również na rynkach europejskich i światowych”. – mówiła dyrektor Instytutu prof. dr hab. Małgorzata Zimniewska.

 

Robert Kornecki współwłaściciel firmy Sanprobi podczas spotkania powiedział, że w biznesie dwie rzeczy trzeba zrozumieć, iż wszystko szybko się zmienia i występują ograniczenia czasowe. „Dlatego ta współpraca to dla nas nowy kierunek, nowy rynek, który się przed nami otwiera i cieszy nas, że możemy ten projekt realizować z Państwem”.  A dr. hab. n. med. Wojciech Marlicz, Wiceprezes Zarządu spółki dodał, że  firma wywodzi się ze środowiska naukowego, dlatego tym bardziej Sanprobi docenia tą współpracę i liczy na postępy.

Spółka Sanprobi to firma z wyłącznie polskim kapitałem, która powstała w 2008 roku i w krótkim czasie stała się uznanym w Polsce ekspertem w suplementacji probiotycznej dla ludzi. Jej siedziba znajduje się w Szczecinie, tam też zlokalizowany jest jej zakład produkcyjny oraz laboratorium, które jako jedno z nielicznych w Polsce zajmuje się kompleksowo mikrobiotą. Firma prowadzi liczne badania angażując w nie badaczy z ośrodków naukowych polskich i zagranicznych. Ideą firmy Sanprobi jest tworzenie nowych rozwiązań wspierających mikrobiotę.

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

WYDZIAŁY