Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Komunikat nr 1 Koordynatora działań UPP wspierających zwalczanie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Komunikat nr 1 Koordynatora działań UPP wspierających zwalczanie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2

 

COVID-19 to nowa jednostka chorobowa wywoływana przez wcześniej nieznanego koronawirusa (SARS-CoV-2). Pierwszy przypadek choroby wywołanej przez ten nowy patogen zarejestrowano w grudniu poprzedniego roku w Chinach. Z chińskiego miasta Wuhan zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać na inne regiony Chin i resztę Świata. Na początku tego roku, SARS-CoV-2 zaczął opanowywać Unię Europejską, uderzając początkowo głównie w północną część Włoch (luty 2020). Początek marca to czas, kiedy wirus dotarł również do Polski. Globalne działania w zakresie walki  koordynuje Światowa Organizacja Zdrowia – WHO, która 11 marca 2020 r. uznała Covid-19 za globalną pandemię. Unia Europejska, w reakcji na epidemię wskazała, że działania powinny się koncentrować na czterech priorytetach:

1. Ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa,
2. Zapewnieniu dostaw sprzętu medycznego,
3. Promowaniu badań nad terapiami i szczepionkami,
4. Wspieraniu zatrudnienia, firm i gospodarki.

 

Jako uczelnia wyższa możemy i powinniśmy wpisać się w te działania i podjąć wyzwanie, jakie rzuciła nam aktualna rzeczywistość. Z oczywistych względów, nie na wszystkie potrzeby jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale z pewnością możemy wesprzeć Instytucje zaangażowane w wykrywanie wirusa SARS-CoV-2 oraz te, które są bezpośrednio zaangażowane w walkę z patogenem i leczenie pacjentów. Do tej pory nasze działania skoncentrowały się na:

  1. Monitoringu zasobów sprzętowych UPP mogących wspomóc diagnostykę wirusa SARS-CoV-2.
  2. Monitoringu zasobów lokalowych UPP celem oceny możliwości utworzenia laboratorium klasy BSL2 do pracy z zneutralizowanym materiałem pochodzącym od pacjentów (nie są wymagane kombinezony, ale praca w goglach, maskach, fartuchach jednorazowych, komory laminarne BSL2).
  3. Monitoringu zasobów materiałów zużywalnych, odczynników oraz środków ochrony osobistej w dyspozycji Jednostek UPP.
  4. Konsultacjach merytorycznych z poznańskim środowiskiem naukowym (IChB PAN, IGCz PAN, UMP, Centrum NanoBioMedyczne UAM).

 

Odzew z Państwa strony świadczy o tym, iż nasza społeczność uniwersytecka nie pozostaje obojętna na aktualną sytuację w kraju i na świecie. W tej chwili porządkujemy i systematyzujemy przekazane przez Państwa dane na temat zasobów, które możecie użyczyć lub przekazać do wykorzystania w dalszych działaniach.

 

Nawiązaliśmy kontakt z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu (WSSE) wyrażając naszą gotowość wsparcia działań

Po konsultacjach z Kierowniczką Działu Laboratoryjnego, głównym specjalistą ds. systemu jakości w Dziale Laboratoryjnym WSSE, przekazuję Państwu następujące informacje:

  1. WSSE oczekuje listy sprzętu przydatnego do wykrywania wirusa (aparaty RT-PCR, wirówki, termobloki, pipety automatyczne, autoklawy, mobilne lampy UV itp.) do dyspozycji  WSSE lub na miejscu. W szczególności byłyby potrzebny aparat do zautomatyzowanej izolacji RNA.
  2. WSSE oczekuje listy materiałów zużywalnych i odczynników oraz środków ochrony osobistej (probówek, końcówek do pipet z filtrami, rękawiczek jednorazowych, środków odkażających, masek, przyłbic, gogli, fartuchów jednorazowych, zestawów do izolacji RNA itp.)
  3. Jednakże największą potrzebą WSSE są dodatkowe zasoby kadrowe. Kadra pracująca w laboratorium WSSE jest na granicy wytrzymałości ze względu na ogromną liczbę próbek spływających do analiz. Brakuje rąk do pracy, by uruchomić system wielozmianowy wraz z gotowością na telefon (próbki przychodzą po kilkadziesiąt do kilkuset w nieregularnych odstępach czasu).

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie zamieszczamy link do interaktywnej ankiety gotowości do udziału w badaniach wykrywających wirusa SARS-CoV-2:

 https://formularze.up.poznan.pl/sars-cov-2/ankieta

 

Osoby chętne do pracy bardzo prosimy o jej wypełnienie. Za pośrednictwem naszych kolegów, pracowników UPP, pojawiła się już pierwsza prośba o wsparcie Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Jonschera w Poznaniu przy ulicy Szpitalnej. O dalszych działaniach i postępie prac będziecie Państwo na bieżąco informowani.

 

prof. UPP dr hab. Joanna Zeyland
Koordynator działań UPP
wspierających zwalczanie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2

 

 

 

WYDZIAŁY