Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPP lektorem podczas narodowego czytania

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Biblioteka Raczyńskich po raz kolejny zorganizowała Narodowe Czytanie w Poznaniu i po raz kolejny nie mogło w nim zabraknąć przedstawiciela władz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Lekturą tegorocznej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W programie znalazł się również spektakl teatralny "Balladyna '68" z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę, 5 września na tarasie Biblioteki Raczyńskich.  Wystąpienie zainaugurował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz. Następnie fragmenty dramatu, nazwanego przez uczniów współpracujących przy Kanonie lektur nieczytanych ‘malinowym kryminałem’, tradycyjnie już przedstawili ludzie świata kultury, nauki i polityki. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wśród lektorów reprezentował prof. dr hab. Piotr Goliński, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, który wraz z Wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Elżbietą Roesce wprowadzili widzów w ostatni akt „Balladyny”.

 

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i arcydzieła polskiej literatury, zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku. Na liście lektur, które wzięły udział w akcji są miedzy innymi: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia oraz "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

Foto. Biblioteka Raczyńskich

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa
i Bioinżynierii
Wydział Leśny i Technologii
Drewna
Wydział Medycyny
Weterynaryjnej
i Nauk
o Zwierzętach
Wydział Nauk
o Żywności
i Żywieniu
Wydział Inżynierii
Środowiska
i Inżynierii Mechanicznej
Wydział
Ekonomiczny