Sąsiedzki spacer po łące - niełące

W niedzielę 16 sierpnia br. odbył się na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ul. Dojazd 11, obok budynku Biocentrum, pierwszy- i mamy taką nadzieję -nie ostatni Sąsiedzki spacer po łące – niełące. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach działań społecznie odpowiedzialnych Uniwersytetu wspólnie z Centrum Inicjatyw Lokalnych Sołacz oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych Strzeszyn.

Zadaniem nazwy wydarzenia było zainteresować, a nawet zaintrygować uczestników -„sąsiadów” Uniwersytetu tj. mieszkańców otaczających uczelnię osiedli (Sołacza i Strzeszyna, Piątkowa, Jeżyc, a nawet Rataj ale też Borowca, Suchego Lasu, Piątkowa, Jeżyc, a nawet Rataj), po to by zechcieli przyjść, by wspólnie ze specjalistami rozwikłać zagadkę „niełąki” i wzbogacić wiedzę z zakresu bioróżnorodności, entomologii i zielarstwa. Edukatorami w tych zakresach byli pan Mateusz Kęsy - doktorant Pracowni Pszczelnictwa, Instytutu Zoologii UPP, czynnie biorący udział w popularyzowaniu wiedzy o życiu i znaczeniu owadów, (m.in. realizator projektu Miododajne Miasta), oraz pani Anna Bober, fitoterapeutka, biotechnolog i antropolog kultury, od ponad 10 lat aktywnie działająca na rzecz edukowania w dziedzinach fitoterapii, tradycyjnego ziołolecznictwa oraz dietetyki. Wydarzenie dopełniały warsztat malarski w plenerze oraz animacje dla dzieci prowadzone przez p. Amadeę Noemi Łakatosz, malarkę, fotograficzkę, zajmującą się twórczością plastyczną i teatralną.

Mimo panujących upałów spotkanie i towarzyszące mu warsztaty oraz spacery z m.in. łapaniem i podglądaniem owadów – szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych uczestników, czy z rozpoznawaniem roślin, zbieraniem ziół i poznawaniem ich znaczenia zgromadziły spore grono uczestników. Dla najmłodszych szczególną atrakcją okazało się zwłaszcza podglądanie owadów i możliwość biegania wśród roślin łąki segetalnej tj. łąki powstałej z chwastów i ziół (chwasty względne).

W wydarzeniu udział wzięli zarówno przedstawiciele Uniwersytetu, w tym p. prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, p. prof. dr hab. Cezary Mądrzak Prorektor ds. Studiów, p. prof. Anna Kryszak Dziekan Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii, p. prof. UPP dr hab. Piotr Urbański Dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ora dr hab. Tomasz Piechota z Katedry Agronomii, jak i społeczności lokalnej, w tym Przewodniczący Zarządu Osiedla Sołacz p. Paweł Szwaczkowski, reprezentujace CIL Strzeszyn p. Dorota Knychała-Gazda oraz p. Urszula Konys, przedstawiciele Koalicji ZaZieleń Poznań – p. Robert Kalak, p. Jakub Kotnarowski oraz p. Małgorzata Czarnkowska.

Zarówno goście, jak i organizatorzy wyrażają nadzieję, że  Sąsiedzkie spacery na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu staną się innowacyjną formułą kształtowania wzajemnych relacji, ale przede wszystkim edukowania przez uczestnictwo i poznanie.

prof. UPP dr hab. Magdalena Kozera-Kowalska

Pełnomocnik Rektora ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni