Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility DOKTORANT UPP FINALISTĄ KONKURSU POPULARYZATOR NAUKI | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

DOKTORANT UPP FINALISTĄ KONKURSU POPULARYZATOR NAUKI

Mateusz Kęsy, doktorant Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, został finalistą w kategorii Animator w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Każda godzina poświęcona na popularyzację nauki jest inwestycją w przyszłość, a dzielenie się wiedzą na stałe wpisałem w moje życie – deklaruje Mateusz Kęsy, który popularyzuje wśród dzieci i dorosłych wiedzę związaną z zoologią oraz szeroko rozumianą ochroną środowiska przyrodniczego. Prowadzi warsztaty naukowe w przedszkolach i szkołach, wykłady otwarte i zajęcia ze studentami, podczas których wykorzystuje autorskie scenariusze zajęć, gry i filmy edukacyjne dotyczące np. wypraw naukowych, organizowanych przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas licznych podróży po świecie gromadzi zbiory przyrodnicze, które następnie wykorzystuje podczas warsztatów naukowych.

„To są przedmioty, które mają swoją historię i rodowód często nam bardzo obcy, a tym samym tajemniczy, nadający charakter spotkaniom z młodzieżą. Moim zajęciom wielokrotnie towarzyszą żywe zwierzęta: pszczoły, psy, motyle, patyczaki czy inne egzotyczne owady” - opowiada.

Mateusz Kęsy jest autorem wielu publikacji na temat ochrony przyrody, uczestniczył w licznych konferencjach naukowych w kraju i za granicą, współorganizując kilka z nich. Był wielokrotnie stypendystą programów dla młodych naukowców i finalistą licznych konkursów. Wielokrotnie nagrodzono go za działalność naukową oraz edukacyjną.

Jest częstym gościem Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych, AquaZoo, Zoobotanica, Nocy Naukowców czy Biologów, Festiwalu Nauki i Sztuki oraz wielu innych, okolicznościowych wydarzeń edukacyjnych na terenie Wielkopolski.

Przyznaje, że popularyzacja nauki sprawia mu ogromną przyjemność, niezależnie od wieku uczestników. „Często obserwuję wręcz dziecięcą ciekawość również wśród młodzieży i dorosłych. Każde zajęcia są wyjątkowe, często uzależnione od energii grupy, bez której nie byłoby zasadności dla popularyzacji nauki” - podkreśla.

Mateusz Kęsy nie ukrywa, że dzielenie się wiedzą z innymi wpisał na stałe w swoje życie, a praca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz w Szkole Podstawowej „Skrzydła” jest dla niego inspiracją do zarażania pasją innych.

„W minionym roku mimo stałych obowiązków zrealizowałem kilka projektów naukowo-edukacyjnych wykraczając poza terytorium Wielkopolski” - mówi Kęsy, który przygotowuje kolejny projekt. Pracuje także nad stworzeniem zespołu, który będzie mógł sprawniej realizować zadania popularyzatorskie w Poznaniu oraz na terenie całego kraju.

PAP - Nauka w Polsce