Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility DZIESIĄTA EDYCJA NOCY NAUKOWCÓW ZA NAMI | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

DZIESIĄTA EDYCJA NOCY NAUKOWCÓW ZA NAMI

W piątek, 28 września 2018 r., tuż przed inauguracją obchodów 100-lecie Akademickich Studiów Rolniczo-Leśnych, odbyła się  dziesiąta edycja Nocy Naukowców (projekt “UNIGHTED”  UNITED EUROPE - UNITED SCIENCE - UNITED CULTURE – UNITED NIGHT, realizowanego w ramach konkursu H2020-MSCA-NIGHT-2016 w Programie Ramowym UE HORIZON 2020).

W tegorocznej edycji na terenie UPP zrealizowano prawie 200 imprez – warsztatów, pokazów, wykładów, stoisk interaktywnych, quizów, degustacji, które odbyły się w 15 budynkach na terenie kampusu. Najwięcej wydarzeń tradycyjnie miało miejsce w budynku Collegium Maximum przy ul. Wojska Polskiego 28, budynku Nauk o Żywności i Żywieniu przy ul. Wojska Polskiego 31/33 oraz w Kolegium Cieszkowskich ul. Wojska Polskiego 71.  Dzięki aktywnemu zaangażowaniu około 400 naukowców, pracowników, doktorantów i studentów mogliśmy umożliwić bezpośrednio kontakt z kadrą, a także zaprowadzić młodych ludzi do sal wykładowych, laboratoriów i pracowni, w których być może będą w przyszłości odbywać zajęcia jako studenci.

 

W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się imprezy zorganizowane przez naukowców i studentów Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii. W nowoczesnym Biocentrum uczestnicy dowiedzieli się m.in.: dlaczego roślina roślinie jest nierówna,  które rośliny żywią świat i jak rozpoznać, że roślina się stresuje. Na terenie Instytutu Inżynierii Biosystemów podziw i zainteresowanie wzbudził  symulator kombajnu zbożowego, działanie nawigacji GNSS w ciągniku i jego prowadzenie, funkcjonowanie największego w Polsce laboratorium biogazowego. Jak zwykle nie zawiedli młodzi naukowcy z Koła Naukowego Biotechnologów „Operon”, którzy zorganizowali 8 stoisk interaktywnych. Ciekawostką w tym roku były pokazy z suchym lodem, uczestnicy mogli także zobaczyć i usłyszeć  ducha UPP.

 

Kolejny rok uczelnię dzielnie reprezentowali naukowcy z Katedry Fizyki i Biofizyki przeprowadzając ciekawe warsztaty z Nanotechnologii. Wisienką na torcie  była prezentacja doktorantów z Chin, którzy w rodzimym języku, tłumaczonym na angielski, zaprezentowali ekskluzywne  produkty chińskie.

 

Uczestnicy wydarzenia dopisali, odwiedziło nas kilka tysięcy osób, a każdy z szerokiego audytorium znalazł coś interesującego dla siebie. Poza wcześniej wspomnianymi eventami można było m.in. zobaczyć eksperymenty fizyczne z wodą, dowiedzieć się o historii, zaletach i wadach sera, posmakować chronionych produktów żywnościowych, zapoznać się z właściwościami i sposobami wykorzystania ciekłego azotu, dowiedzieć się gdzie raki zimują, poprawić kondycję fizyczną,  przygotować tradycyjne i regionalne potrawy, a nawet przenieść się na chwilę na naukowy piknik nad rzeką. Miłośnicy ptaków i zwierząt spotkali się z licznymi okazami skrzydlatych przyjaciół oraz ich zdjęć,  dzięki którym dowiedzieli się  więcej o ich cechach charakterystycznych. Młodzi naukowcy nauczyli zwiedzających rozpoznawać ptaki nie tylko po ich wyglądzie, ale także po wydawanych przez nie odgłosach.

Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z robienia chrupek. Kulinarnych wydarzeń było więcej. Można było się dowiedzieć, dlaczego w serze są dziury, jak powstaje ser smażony oraz w jaki sposób zrobić lody z wykorzystaniem ciekłego azotu.

 

Miłośnicy mini ogrodów wykonali kokedamę, czyli wiszący ogród. Kokedama jest japońską sztuką tworzenia kul otoczonych mchem, w których rośnie roślinka. Ta sztuka botaniczna powstała w epoce

Edo w XVIII wieku.

 

Podczas Nocy Naukowców 2018 czynny udział wzięło 46 jednostek z 8 wydziałów i   jednostki ogólnowydziałowe, studenci z Kół  Naukowych UPP, doktoranci z Chin oraz pracownicy Palmiarni Poznańskiej.

W imieniu własnym i władz Uczelni składam najserdeczniejsze podziękowania wszystkim aktywnie biorącym udział w organizowaniu 10 edycji Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i zapraszam do współpracy w przyszłym roku.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia Nocy Naukowców 2018 

 

 

Dr inż. Urszula Mojsiej – koordynator projektu Nocy Naukowców na UPP
Dział Marketingu i Komunikacji

WYDZIAŁY