Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility EUROPEJSKA NAGRODA DLA NAJLEPSZYCH INNOWACYJNYCH ROLNIKÓW GOSPODARUJĄCYCH NA UŻYTKACH ZIELONYCH | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

EUROPEJSKA NAGRODA DLA NAJLEPSZYCH INNOWACYJNYCH ROLNIKÓW GOSPODARUJĄCYCH NA UŻYTKACH ZIELONYCH

Najlepsi europejscy rolnicy stosujący z powodzeniem innowacje w gospodarowaniu na użytkach zielonych przygotowują się do otrzymania międzynarodowej nagrody za swoje nowatorskie pomysły oraz zaangażowanie w dążeniu do doskonałości w produkcji pasz z użytków zielonych. Postępowanie konkursowe w tym zakresie było częścią projektu pt. „Wspólna przestrzeń innowacyjna dla zrównoważonej produkcyjności użytków zielonych w Europie” o akronimie Inno4Grass. Partnerami projektu są Katedra Łąkarstwa i Krajobrazu Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą.

Trwający trzy lata projekt, którego budżet wynosi 2 miliony Euro, jest finansowany z środków unijnego programu Horyzont 2020. Rolnicy wytypowani do nagrody są reprezentantami ośmiu europejskich krajów biorących udział w projekcie: Niemiec, Belgii, Francji, Irlandii, Włoch, Holandii, Polski oraz Szwecji. Zostali oni wyłonieni w każdym kraju w drodze specjalnej procedury konkursowej przez grono ekspertów. Pomimo różnic klimatycznych oraz warunków gospodarowania wszyscy są znakomitymi specjalistami w produkcji pasz z użytków zielonych.

 

Polskę reprezentować będzie Pan Mariusz Duda, rolnik gospodarujący na 120 ha użytków rolnych, w tym 45 hektarach użytków zielonych, które są w jego gospodarstwie podstawowym źródłem pasz objętościowych dla bydła. Stado liczy 160 krów mlecznych, produkujących średnio 10800 litrów mleka od sztuki. Pan Mariusz Duda został wybrany z grona 20 polskich innowacyjnych rolników, biorących udział w projekcie Inno4Grass. Innowacją, jaką wyróżnił się laureat nagrody, jest własnej konstrukcji aerator do napowietrzania darni użytków zielonych położonych na zlewnych glebach murszowo-torfowych.

 

Ceremonia wręczenia nagród Inno4Grass odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2019 roku w czasie uroczystej sesji w Hanowerze, zorganizowanej przez koordynatora projektu z Niemiec. Uczestnicy spotkania, oprócz udziału w uroczystości, będą mieli możliwość lustracji gospodarstw łąkarskich położonych w okolicy Oldenburga w północnej części kraju. W czasie zwiedzania zaprezentowane i poddane dyskusji zostaną różne innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu produkcją pasz na użytkach zielonych, w tym systemy wypasu oraz techniki konserwacji runi. Kolejnego dnia w Hanowerze uczestnicy wezmą udział w specjalnie przygotowanej konferencji na temat nowoczesnego gospodarowania na użytkach zielonych, której finałem będzie ceremonia wręczenia nagród. Całe wydarzenie jest organizowane pod patronatem niemieckiego Ministra Rolnictwa.

 

Projekt Inno4Grass dąży do zacieśnienia współpracy nauki z praktyką rolniczą na rzecz wdrożenia innowacyjnych systemów gospodarowania na użytkach zielonych. Długofalowym celem projektu jest poprawa wyników ekonomicznych europejskich gospodarstw opierających swoją produkcję na użytkach zielonych przy jednoczesnym zapewnieniu pozyskania wielu usług ekosystemowych. Więcej informacji na temat projektu oraz sylwetki innych innowacyjnych rolników znajdują się na oficjalnej stronie internetowej: https://www.inno4grass.eu/pl/

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

 

WYDZIAŁY