Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Główne obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego rozpoczęte | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Główne obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego rozpoczęte

6 maja br. symbolicznym „chrztem” tulipana rozpoczęły się oficjalnie główne obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Punktualnie o godz. 9.00 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus – gospodarz uroczystości – JM Rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki przywitał przybyłych gości: rektorów i prorektorów uczelni obchodzących jubileusz, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr. hab. Macieja Żukowskiego, kanclerza UAM – Panią Marie Buzińską, panią dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu prof. Justynę Wiland-Szymańską, pana Andrzeja Aumillera – prezesa Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu i vice prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej, a także pozostałych gości przybyłych na uroczystość.

6 i 7 maja to dni kumulacji obchodów, które świętują cztery poznańskie uczelnie, wywodzące się z Wszechnicy Piastowskiej” – powiedział JM Rektor UAM. Przekazał serdeczne podziękowania holenderskiemu hodowcy karminowej odmiany tulipana grupy Triuph „Uniwersytet Poznański”, nieobecnemu na ceremonii, Janowi Lighartowi oraz wszystkim, którzy sprawowali pieczę nad tym, aby kwiaty zakwitły przed Collegium Miunus w dniach obchodów jubileuszu. Następnie zaprosił wszystkich zgromadzonych na kolejne uroczystości.

Jan Lighart od blisko czterdziestu lat cieszy się uznaniem jako hodowca kwiatów, a jego doświadczenie świetnie wpisuje się w stworzenie odmiany tulipana dedykowanego 100-letnim tradycjom poznańskiego uniwersytetu”– powiedział Dominik Górny, prowadzący ceremonię.

W dalszej części spotkania głos zabrał Andrzej Aumiller, przybliżając zgromadzonym ponad czterystuletnią historię uprawy tulipana, jego hodowlę w różnych zakątkach świata oraz etapy i uwarunkowania tworzenia odmian. Przywołał także najsłynniejsze wyhodowane polskie odmiany tulipanów m.in. Maria Kaczyńska,  Preludium Chopina, Mikołaj Kopernik, Krzysztof Penderecki, Hipolit Cegielski czy Generał Józef Piłsudski.

Na zakończenie uroczystości symbolicznego „chrztu” tulipana „Uniwersytet Poznański” dokonał ksiądz prałat Jan Stanisławski, Prałat Honorowy Jego Świątobliwości, kanonik Gremialny Kapituły Metropolitalnej Poznańskiej.

Życzę Magnificencjom aby młodzież, która zapełnia uczelnie była kwiatem polskiej młodzieży” – powiedział ksiądz Prałat.

„Ojcami chrzestnymi” tulipana zostali rektorzy czterech uczelni „jubilatek” – prof. dr hab. Andrzej Lesicki – rektor UAM, prof. dr hab. Jan Pikul – rektor UPP, prof. dr hab. Andrzej Tykarski – rektor UMP i prof. dr hab. Dariusz Wieliński – rektor AWF. Podpisali także certyfikat nadający nazwę tulipanowi „Uniwersytet Poznański”, która zostanie wpisana do rejestru Royal Horticulture Society w Londynie i Międzynarodowego Spisu Nazw Tulipanów.

Grażyna Adamczyk
Dział Marketingu i Komunikacji