Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility INAUGURACJA OBCHODÓW JUBILEUSZU 100-LECIA AKADEMICKICH STUDIÓW ROLNICZO-LEŚNYCH | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

INAUGURACJA OBCHODÓW JUBILEUSZU 100-LECIA AKADEMICKICH STUDIÓW ROLNICZO-LEŚNYCH

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Wspólne posiedzenie Rad Wydziałów: Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Leśnego odbyło się 5 października br. w budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To wyjątkowa uroczystość społeczności akademickiej, jakiej dotąd na naszym Uniwersytecie jeszcze nie było.

Uroczystość ta zainaugurowała obchody jubileuszu 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych, które wpisują się w setną rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego, z Wydziałem Rolniczo-Leśnym jako jednym z czterech pierwszych na tej uczelni.

 

W otwierającym przemówieniu prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu docenił wkład tych wszystkich osób, dzięki którym uczelnia powstała i osiągnęła dzisiejszy potencjał „Każda rocznica, a ta w szczególności, jest okazją do pochylenia się nad historią i oddania należnego hołdu wszystkim, którzy w szczególny sposób przyczynili się do powstania Wydziałów, w dalszej konsekwencji samodzielnej Uczelni, następnie jej umacniania i rozwijania. (…) Dzisiejszy potencjał i dorobek Wydziałów świadczy o trafności decyzji ich twórców”.

 

Następnie głos zabrali Dziekani. Prof. dr hab. Anna Kryszak, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii na tle zarysu dziejów wydziału przedstawiła jego dotychczasowy dorobek naukowo-dydaktyczny.

 

„Ale nie zatrzymujemy się na dniu dzisiejszym, interesuje nas kreowanie przyszłości Wydziału. – podkreślił w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Piotr Łakomy, Dziekan Wydziału Leśnego – Mimo wielu sukcesów ostatnich lat, mamy pełną świadomość jak duża odpowiedzialność za losy Wydziału Leśnego i leśnictwa spoczywa dzisiaj na naszych barkach i to nie tylko na barkach kolegium dziekańskiego czy kierowników jednostek, ale na barkach każdego pracownika niezależnie od zajmowanego stanowiska”. 

 

Podczas uroczystego posiedzenia Rad Wydziałów nastąpiło ślubowanie i immatrykulacja studentów pierwszego roku, którzy reprezentowali kierunki prowadzone na Wydziałach Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Leśnym. W dalszej części wydarzenia prof. dr hab. Małgorzata Mańka zaprezentowała „Historię studiów rolniczo-leśnych w poznańskim ośrodku akademickim”, a prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak wygłosił wykład „Postęp w naukach rolniczo-leśnych – wyzwanie dla nauczających”.

 

Wzruszającym momentem obchodów było wręczanie odnowionych dyplomów z okazji 50-lecia ukończenia studiów rolniczo-leśnych prowadzonych w latach 1963-1968 oraz medali okolicznościowych z okazji 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych. Medalami uhonorowane zostały osoby, które tworzyły i budowały rangę Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Z Wydziału Leśnego medale otrzymali:

  • prof. dr hab. Lesław Łabudzki
  • prof. dr hab. Konrad Magnuski
  • prof. dr hab. Jacek Michalski
  • prof. dr hab. Henryk Różański
  • prof. dr hab. Jerzy Wiśniewski

 

Z Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii:

  • prof. dr hab. Tadeusz Caliński
  • prof. dr hab. Andrzej Dubas
  • prof. dr hab. Andrzej B. Legocki
  • prof. dr hab. Andrzej Mocek
  • prof. dr hab. Aleksandra Sawicka

Uroczystość poprowadziła Pani dr hab. Dorota Wrońska-Pilarek, prof. nadzw., a oprawę muzyczną zapewniły Chór Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i „Coro Da Camera”  oraz Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator”.

 

Iwona Cieślik
rzecznik prasowy UPP

fot. A.Domaszewicz

 

WYDZIAŁY