Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP przygotowała wystawę na prestiżowych targach Stockholm Furniture & Light Fair 2018

Prototypy inteligentnych mebli opracowane przez naukowców z Polski, Finlandii, Niemiec i Norwegii, listwy przypodłogowe pozwalające na wykrycie upadku osoby starszej czy lustro umożliwiające wyświetlanie spersonalizowanych komunikatów, do tego wydrukowany w całości w technologii druku 3D kombinezon symulujący fizyczne ograniczenia związane z wiekiem senioralnym oraz przykłady redesignu polskich foteli z lat 60-tych dostosowane do potrzeb współczesnych seniorów wykonane w trakcie międzynarodowych warsztatów przez młodych projektantów i inżynierów z Łotwy, Estonii, Polski, Niemiec i Norwegii – to wszystko znalazło się na stoisku prezentującym dotychczasowe rezultaty projektu BaltSe@nioR na targach Stockholm Furniture & Light Fair 2018.

Producentom zaprezentowano również możliwości wykorzystania maty sensorycznej pozwalającej na obliczenie współczynnika komfortu stanowiącego obiektywne narzędzie oceny jakości leżysk i siedzisk.

Pokazane zostały nie tylko efekty, ale i unikalna metoda projektowa wykorzystana w międzynarodowym projekcie BaltSe@nioR koordynowanym przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współfinansowanym ze środków UE (INTERREG Baltic Sea Region Programme). Jego celem jest zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania do produkcji mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. W projekcie uczestniczą eksperci reprezentujący szeroki zakres kompetencji w zakresie technologii drewna, wzornictwa i technologii informacyjno – komunikacyjnych z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Prezentacja na Stockholm Furniture & Light Fair to opowieść o unikalnym spojrzeniu na projektowanie, które charakteryzuje się multidyscyplinarnym, iteracyjnym podejściem. W kolejnych odsłonach projektu BaltSe@nioR pogłębiane i udoskonalane są zarówno pilotażowe projekty mebli, jak i narzędzia służące do ich tworzenia. Sztokholmskie targi były kolejną publiczną prezentacją symulatora wieku, tym razem rozbudowanego o nowe moduły i rozwiązania technologiczne. Co warte zaznaczenia, metody i narzędzia projektowe wypracowane w ramach BaltSe@nioR dostępne będą online i nieodpłatnie udostępniane przedsiębiorcom i projektantom mebli po to, by mogli oni tworzyć trafne i dopasowane do potrzeb użytkowników produkty meblowe.

Stoisko na targach Stockholm Furniture & Light Fair zaprojektowane i wykonane zostało przez pracowników Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.