Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP przygotowała wystawę na prestiżowych targach Stockholm Furniture & Light Fair 2019 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP przygotowała wystawę na prestiżowych targach Stockholm Furniture & Light Fair 2019

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jako jedyna polska uczelnia po raz kolejny zakwalifikował się na wystawę Greenhouse na Stockholm Furniture & Light Fair 2019 promującą młodych projektantów oraz uczelnie oferujące kierunki projektowe.

Tegoroczna wystawa UPP przygotowana w ramach realizowanego przez Wydział Technologii Drewna projektu BaltSe@nioR zbudowana została wokół tematu „Super mocy”. Pewnego dnia każdy z nas może zauważyć, że proste, codzienne czynności stają się dla niego zbyt trudne do wykonania. Projektanci i producenci dzięki swoim produktom dostosowanym do potrzeb osób starszych mogą dać seniorom „super moc” i sprawić, że ich funkcjonowanie w gospodarstwie domowym znów stanie się komfortowe i bezpieczne. Przykłady właśnie takich produktów zaprezentowało na wspólnej, międzynarodowej wystawie projektu BaltSe@nioR 15 studentów z trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie. Wydział Technologii Drewna UPP reprezentowali: Sylwia Czerwińska, Julia Muszyńska oraz Paweł Wojtas. Nadzór merytoryczny nad przygotowaniem wystawy pełnili: prof. dr hab. Jerzy Smardzewski – Kierownik Katedry Meblarstwa, dr Beata Fabisiak – kierownik projektu BaltSe@nioR oraz dr inż. Robert Kłos i dr inż. Łukasz Matwiej. Na wystawie przedstawiono m.in. dwa przykłady redesignu polskich krzeseł z lat 60-tych, które dostosowano do potrzeb współczesnych seniorów. Jedno wyposażone zostało w autorski mechanizm ułatwiający seniorom wstawanie z krzesła opracowany przez Pawła Wojtasa, drugie natomiast posiadało sensory umieszone w siedzisku wykonane we współpracy z ekspertami z Finlandii. To ostatnie rozwiązanie pozwala na nawigację gry komputerowej poprzez rejestrację ruchów osoby siedzącej na krześle a tym samym motywuje osoby starsze do większej aktywności fizycznej. Na wystawie pokazano więc jak szybko można przekształcić tradycyjne krzesło w inteligentny mebel. W trakcie dnia otwartego dla publiczności okazało się, iż prototyp ten przypadł do gustu nie tylko seniorom ale również ich wnukom. 

 

Ponadto producentom mebli przedstawiono Wirtualną Bibliotekę (www.baltsenior.com), w której zupełnie za darmo można uzyskać dostęp do cennych wyników badań dotyczących m.in. preferencji i potrzeb osób starszych związanych z użytkowaniem mebli.

 

W Wirtualnej Bibliotece dostępny będzie również kompleksowy materiał marketingowy opracowany w ramach projektu BaltSe@nioR. Magia drewna to motyw przewodni kampanii storytellingowej dla wspólnej marki producentów mebli w regionie Morza Bałtyckiego, która swoją premierę miała właśnie na targach Stockholm Furniture & Light Fair 2019. Już wkrótce materiał ten będzie dostępny bezpłatnie dla producentów mebli zarejestrowanych w Wirtualnej Bibliotece.

 

Międzynarodowy projekt BaltSe@nioR koordynowany przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest współfinansowany ze środków UE (INTERREG Baltic Sea Region Programme). Jego celem jest zachęcenie projektantów i producentów do tworzenia i wdrażania do produkcji mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. W projekcie uczestniczą eksperci reprezentujący szeroki zakres kompetencji w zakresie technologii drewna, wzornictwa i technologii informacyjno – komunikacyjnych z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

 

Stoisko na targach Stockholm Furniture & Light Fair 2019 zaprojektowane i wykonane zostało przez pracowników Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie.

 

dr Beata Fabisiak
Katedra Meblarstwa

WYDZIAŁY