Komunikat Inspektoratu BHP

Na podstawie pisma z dnia 27 lutego br. Głównego Inspektora Sanitarnego skierowanego do JM Rektora UPP z informacją o przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania choroby zakaźnej – odry.

Fot. iStock / RomoloTavani

Wypełniając obowiązek przekazania informacji o ryzyku i zagrożeniach związanych miedzy innymi z chorobami pracowniczymi (KP art.207), działając w myśl Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234 poz. 1570), uprzejmie informuję wszystkich pracowników, doktorantów i studentów o niepokojącym wzroście liczby zachorowań w Polsce na chorobę zakaźną - odrę. W roku 2018 odnotowano w kraju 339 przypadków, a tylko w styczniu bieżącego roku już 129 przypadków. Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje intensywne działania mające na celu jak najszybsze przerwanie transmisji wirusa odry. Odra jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą wirusową. Może przybrać gwałtowny, ciężki przebieg i stanowić zagrożenie życia. Wirus odry przenosi się drogą kropelkową i dostaje do organizmu przez jamę nosowo-gardłową. Indywidualne ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie lub jej wcześniej nie przechorowała. Zachorowania w Polce związane są przede wszystkim z migracją choroby z zagranicy i dotyczą osób nie będących obywatelami Polski. Zachorowania o charakterze epidemicznym, mogą wystąpić wśród społeczności lokalnej tj. środowisku szkolnym, akademickim, pracowniczym.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca szczepienia ochronne dla osób nieuodpornionych wcześniej oraz działania informacyjne dla społeczności lokalnych. W przypadku zachorowania na odrę proszę o przekazanie tej informacji do miejscowego oddziału Sanepid.

 

Poniżej linki informacyjne i adres najbliższego punku szczepień ochronnych.

https://gis.gov.pl/zdrowie/choroby-zakazne/

http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/odra/

http://pis.lodz.pl/rawa/index.php/2019/02/12/odra-wysoce-zakazna-choroba-wirusowa/

 

 

Ulotka w języku polskim, angielskim, rosyjskim

http://www.psse.sopot.pl/fileadmin/user_upload/aktualnosci/measles.pdf 

 

Najbliższy punkt szczepień WSSE w Poznaniu Os. Przyjaźni 118, 60-101 Poznań
https://wsse-poznan.pl/menu-strony/szepienia/

 

Z wyrazami szacunku

Kierownik Inspektoratu BHP i OP

Robert Filas

ZałącznikRozmiar
PDF icon Komunikat ODRA.pdf862.08 KB
PDF icon ODRA measles Kop ang ros.pdf384.36 KB