Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility OBCHODY 100-LECIA UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO – UROCZYSTE POSIEDZENIE SENATÓW | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

OBCHODY 100-LECIA UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO – UROCZYSTE POSIEDZENIE SENATÓW

Mszą świętą w Katedrze Poznańskiej rozpoczęły się obchody stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Następnie ulicami Poznania przeszedł pochód społeczności akademickiej pod Aulę UAM, gdzie odbyło się uroczyste posiedzenie senatów czterech uniwersytetów wyrosłych z Uniwersytetu Poznańskiego.

7. maja 2019 roku obchodziliśmy setną rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Tego dnia, sto lat wcześniej, pierwszy rok akademicki rozpoczęła Wszechnica Piastowska, z której wywodzą się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Poznańskiej, którą poprowadził abp Stanisław Gądecki. Następnie senatorowie czterech uczelni wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego przeszli spod Katedry, przez Stary Rynek, ulice Paderewskiego, 27 grudnia, Ratajczaka oraz Święty Marcin, do Auli UAM. Na Starym Rynku Rektorzy czterech świętujących Uniwersytetów odebrali od prezydenta Jacka Jaśkowiaka symboliczne klucze do miasta Poznania. Pochód zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Kulminacyjnym momentem jubileuszowych obchodów było uroczyste posiedzenie senatów czterech uniwersytetów. Wśród gości zasiadali Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, przedstawiciele administracji rządowej, włodarze miasta i regionu, politycy oraz rektorzy polskich uczelni. Podczas uroczystości senaty przyjęły uchwałę jubileuszową podpisaną przez Rektorów, w której znalazła się deklaracja „podjęcia zgodnych wysiłków zmierzających do ścisłej integracji poznańskiego środowiska naukowego drogą harmonijnej i twórczej współpracy uczelni”. Uchwała wraz z innymi artefaktami zgłoszonymi m.in. przez mieszkańców Poznania umieszczona została w Kapsule czasu. Każdy z uniwersytetów zamieścił w niej również swoje przedmioty. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przekazał medal okolicznościowy ustanowiony z okazji 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz nasiona roślin oleistych: soi i lnianki. Kapsuła wmurowana została przy Collegium Minus, a w 2119 roku otworzyć ma ją przyszła społeczność akademicka. Na posiedzeniu pracownicy UPP: prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor UPP, prof. dr hab. Antonii Miller (Wydział Leśny) oraz prof. dr hab. Edward Pospiech (Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu) odznaczeni zostali Krzyżem Kawalerski Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej nauki, za osiągnięcia w pracy naukowo badawczej dydaktycznej i organizacyjnej oraz promowanie polskiej myśli naukowej na świecie.

Obchody tego dnia zakończył koncert  „Od Paderewskiego do Pendereckiego. Doktorzy honoris causa na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego” z udziałem chórów czterech uczelni oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Rzecznik prasowy UPP