Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Prof. UPP dr hab. Jerzy Nawracała przewodniczącym European Soybean Improvement Network | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Prof. UPP dr hab. Jerzy Nawracała przewodniczącym European Soybean Improvement Network

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

W ostatnich latach w Polsce jak również w Europie zwiększyło się zainteresowanie uprawą soi. W Europie obszar uprawy soi uprawy soi rośnie bardzo szybko z 2,6 mln ha w 2012 do 4,4 mln ha w 2018 r. W związku z tym w wielu państwach europejskich rozpoczęto nowe programy hodowli nowych odmian soi. 

W ubiegłym roku powstała inicjatywa utworzenia European Soybean Improvement Network (ESIN), która to organizacja byłaby platformą łączącą wszystkich, którzy prowadzą badania oraz zajmują się hodowlą soi w Europie. Pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej odbyło się 6 listopada 2018 r. w Tull pod Wiedniem na University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (BOKU) i wzięli w nim udział hodowcy soi z kilkunastu państw. Drugie spotkanie robocze grupy odbyło się 20 maja 2019 r w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin UPP. W spotkaniu wzięli udział naukowcy i hodowcy z Austrii, Niemiec, Serbii, Rumunii, Mołdawi i Polski oraz przedstawiciele Donau Soya Association, organizacji promującej w Europie uprawę soi nie modyfikowanej genetycznie. Podczas zebrania na pierwszego przewodniczącego ESIN został wybrany prof. UPP dr hab. Jerzy Nawracała kierownik Katedry Genetyki i Hodowli, a na sekretarza organizacji Leopold Rittler – Head of Research and Innovation w Donau Soya Association.

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

WYDZIAŁY