Prototypy innowacyjnych rozwiązań opracowane w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+ prezentowane na targach Arena DESIGN

We wtorek 6 marca wystartowała 10. jubileuszowa edycja targów Arena DESIGN. Wydarzenie, które odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich jak co roku zgromadziło licznych przedstawicieli branży meblarskiej, projektantów, architektów wnętrz, ale również miłośników designu czy osoby poszukujące nowych materiałów i rozwiązań technologicznych.

Motywem przewodnim obecnej edycji targów są GENERATIONS (POKOLENIA). W związku z tym zaproszeni goście prowadzą dyskusję o współczesnym wzornictwie i udzielą odpowiedzi na pytanie jak w świecie wzornictwa korzystać z doświadczenia i dorobku starszych oraz jak wykorzystać wizję i kreatywność młodych.

Podczas targów prezentowane jest również stoisko zaprojektowane i wykonane przez pracowników Katedry Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP. Powstało ono dzięki realizacji na Uniwersytecie programu „Inkubator Innowacyjności+” ustanowionego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespół wykonawców stanowią prof. dr hab. Jerzy Smardzewski oraz mgr inż. Łukasz Krzyżaniak, a rozwiązania jakie prezentują dotyczą realizowanego przez nich projektu prac przedwdrożeniowych pt. „TwiCom, skrętno–naprężne zewnętrznie niewidoczne połączenia do mebli”. Jednym z nich jest system stabilizacji ściany tylnej o nazwie ORTO. Pozwala on na solidny montaż mebli bez użycia narzędzi. Innowacją, która z pewnością wzbudzi zainteresowanie na rynku jest również system IGLO, czyli całkowicie niewidoczne połączenia meblowe. Obydwa rozwiązania zostały zaprojektowane w technologii wydruku 3D.