Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility SPOTKANIE KOŁA SADOWNIKÓW Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego w R-SGD Przybroda | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

6 grudnia 2018 roku w Rolniczo – Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda odbyło się seminarium zorganizowane przy współpracy Koła Sadowników Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego. Spotkanie dotyczyło podsumowania bardzo urodzajnego i trudnego sezonu 2018 oraz przygotowanie się do nadchodzącego 2019 roku.

Szanownych gości zgromadzonych w Sali konferencyjnej Pałacu przywitał gospodarz RSGD - dyrektor mgr inż. Filip Mazur oraz prezes Koła Sadowników WZO Karolina Dębska-Zeidler, którzy zwrócili się do uczestników spotkania o optymistyczne spojrzenie w przyszłość, mimo bardzo trudnego roku.

Tematem rozpoczynającym spotkanie było ciekawe przedstawienie przez Panią Sylwię Kropacz z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu aktualnej problematyki oraz procedury zatrudniania cudzoziemców w gospodarstwach sadowniczych prowadzone.

Następnie Pan Dariusz Rzymowski z firmy Synthos Agro, zaprezentował program ochrony roślin sadowniczych swoimi preparatami, w oparciu o wyniki 2-letniego doświadczenia prowadzonego w naszym sadzie.

W dalszej kolejności przedstawiciel działu sadowniczego firmy BASF Pan Artur Srokosz przedstawił ofertę preparatów używanych w ochronie roślin sadowniczych, przypominając o nowatorskich
i niezawodnych rozwiązaniach, reprezentowanej firmy chemicznej, w ochronie sadów.

Po krótkiej przerwie, podczas której wielkopolscy sadownicy wymieniali się swoimi odczuciami aktualnej sytuacji na rynku owoców, Pan Łukasz Lewandowski z firmy doradczej Frusto Spółdzielnia Agrolok, omówił najnowsze programy nawożenia sadów w nowym sezonie, uwzględniając niezwykle urodzajny obecny rok, a także przypomniał błędy najczęściej popełniane w produkcji  przez sadowników.

W ostatnim punkcie konferencji wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali przez dyrektora Filipa Mazura do przechowalni owoców R-SGD Przybroda na pokaz kompaktowej sortownicy owoców z kamerą wykrywająca uszkodzenia i sortującą na kolor, polskiej firmy GreenSort, zakupionej w tym roku przez nasze gospodarstwo. Przedstawiciele producenta podczas prezentacji i pracy maszyny odpowiadali na liczne pytania zainteresowanych.

Konferencja przebiegła bardzo pomyślnie i sprawnie, a uczestnicy brali aktywny udział w dyskusjach. Bardzo wiele pytań padało odnośnie zatrudniania cudzoziemców. Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sortownicy oraz tematy zastosowania nowatorskich i odważnych rozwiązań. Większość zaproszonych gości opuszczało Przybrodę w bardziej optymistycznych nastrojach, co było jednym z celów organizatorów spotkania.

Adam Maciejewski
Specjalista ds. produkcji sadowniczej R-SGD Przybroda