Studecni i pracownicy Wydziału Leśnego UPP sadzą las na terenie poklęskowym w Nadleśnictwie Gniezno

Od 18 marca 2019 r. studenci i pracownicy Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozpoczęli akcję sadzenia lasu na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r.

Sadzenie nowego pokolenia drzew odbywa się na terenie Nadleśnictwa Gniezno w ramach zajęć praktycznych studentów kierunku leśnictwo studiów stacjonarnych. W sadzeniu lasu uczestniczyć będzie około półtora tysiąca studentów i pracowników naszego Wydziału. Akcja realizowana jest przez Wydział Leśny w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu i będzie trwała przez trzy tygodnie.

W Nadleśnictwie Gniezno podczas pogodowego kataklizmu, który miał miejsce w sierpniu 2017 roku wiatr powalił las na powierzchni około 6000 ha. Po sprawnym uprzątnięciu skutków klęski planuje się odnowienie 2000 ha w ciągu najbliższych 5 lat. Nadleśnictwo Gniezno w tym roku planuje zalesić powierzchnie 250 ha. W miejscu zniszczonych drzewostanów, w ciągu najbliższych tygodni zalesień studenci i pracownicy naszego Wydziału posadzą 375 tysięcy sadzonek sosny, ponad 12 tysięcy sadzonek dęba szypułkowego oraz sadzonki buka, brzozy, śliwy tarniny, jawora, czereśni ptasiej, jarzębiny, gruszki, świerka oraz modrzewia.

Mamy nadzieję, że nowe pokolenie lasu, które powstanie w wyniku naszej pracy umożliwi obserwowanie mian zachodzących w przyrodzie przez kolejne 100 lat Wydziału Leśnego.

Źródło: www.wles.up.poznan.pl