Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Kolegium Zembala | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Kolegium Zembala

Od stycznia br. trwa budowa czterokondygnacyjnego gmachu dla Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przy ul. Dąbrowskiego. 10 maja odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego z udziałem m.in. wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wykonawcy inwestycji oraz społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nowy obiekt – mówił w powitalnym wystąpieniu JM Rektor prof. Jan Pikul – wzbogaci uczelnię w nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla naukowców. Budynek będzie miał cztery kondygnacje i zajmie powierzchnię 2 i pół tys. m2. Dzięki tej inwestycji studenci będą mogli mieć zajęcia w jednym miejscu. Obecnie Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu rozproszony jest w pięciu obiektach w różnych częściach miasta, również w poza granicami – w Baranowie. Inwestycję, która wpłynie na poprawę warunków kształcenia, wsparło finansowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowe skrzydło Kolegium Zembala połączone zostanie szklanym łącznikiem z głównym gmachem. Będzie więc stanowić ładny kompleks w ciągu ul. Botanicznej, w otoczeniu ogrodu botanicznego UAM.
- Już teraz myślimy o poszerzeniu naszej oferty dydaktycznej – snuje plany dziekan dr hab. Tomasz Kosiada. Nowe, profesjonalne zaplecze lokalowe ułatwi realizacje tego przedsięwzięcia. Jednym z ważnych aspektów jest również fakt, że budynek o powierzchni użytkowej ponad 2.100 m2 będzie wybudowany w energooszczędnej technologii pod względem izolacji termicznej czy oświetlenia, co w kontekście zbliżającej się decentralizacji uczelni ma duże znaczenie.

Dziś, po kilku miesiącach budowy, wykonywana jest konstrukcja parteru wraz z jego stropem. – Przed nami jeszcze do zrealizowania trzy kondygnacje, a już w lipcu planujemy, by budynek znalazł się pod dachem. Od połowy roku zaczniemy prace wykończeniowe, a zakończenie budowy planujemy do końca 2017 r. – zapewnia kierowniczka robót z firmy Skanska, inż. Agnieszka Kasprowicz.

Przypomnę, że Skanska wybudowała dla uczelni Biocentrum i Klinikę Weterynaryjną. Obydwa obiekty zrealizowane zostały w przewidywanych umowami terminach. Należy więc sądzić, że podobnie będzie i tym razem, a od nowego roku rozpocznie się etap wyposażania nowego gmachu Zembala.

Galeria (foto. Krystyna Madelska)