Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach współorganizatorem Jubileuszu 100-lecia Wielkopolskiej Służby Weterynaryjnej

W dniu 6 września 2019 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, obchodzono Jubileusz 100-lecia Wielkopolskiej Służby Weterynaryjnej. Wydarzenie współorganizowały trzy jednostki reprezentujące społeczność weterynaryjną w naszym województwie: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, Wielkopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna oraz Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach naszej Uczelni. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in.: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, liczni parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji branżowych. Władze naszej Uczelni reprezentował Prorektor prof. dr hab. Roman Gornowicz.

Ten piękny Jubileusz 100-lecia, jako wspólne święto lekarzy wolnej praktyki oraz lekarzy pracujących w inspekcji weterynaryjnej, był znakomitą okazją do podziękowań i gratulacji za ciężką i pełną poświęceń pracę dla dobra zwierząt i ludzi. Sanitas Animalium Pro Salute Homini - hasło zapisane na sztandarach inspekcji weterynaryjnej i realizowane w codziennej pracy lekarza weterynarii dobrze służy ochronie zdrowia publicznego, bezpieczeństwu żywnościowemu i rozwojowi polskiego rolnictwa. Wręczono liczne odznaczenia państwowe, resortowe i samorządowe, m.in. z rąk Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego.

Medal Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego otrzymał dr Maciej Gogulski - Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i jednocześnie pracownik naszego Uniwersytetu. Jubileusz był też doskonałą okazją do podkreślenia chlubnej tradycji i rozlicznych związków powstałej 100 lat temu, z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości, administracji weterynaryjnej z Uniwersytetem Poznańskim i działającą w Nim od zarania Katedrą Weterynarii, utworzoną przez profesora medycyny weterynaryjnej Stanisława Rungego - późniejszego Rektora Uniwersytetu. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił zespół Sigit Band z prof. Janem Miodkiem, tym razem w roli wokalisty, na czele oraz Zespół Pieśni i Tańca Łany im. Wiesława Kaszubkiewicza.

Prof. dr hab. Piotr Ślósarz
Dziekan WMWZ