Od jesieni ubiegłego roku intensywnie pracuje Rektorska Komisja ds. decentralizacji finansów pod kierownictwem prorektora, prof. Romana Gornowicza. Od 1 stycznia 2018 roku w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznania obowiązywać będą nowe zasady zarządzania finansami. Z przebiegu piątkowego (20 października) spotkania kierownictwa uczelni i członków komisji z pracownikami uniwersytetu zainteresowanymi procesem zmian, wynikało jednoznacznie, że prace dot. wprowadzenia decentralizacji powoli zbliżają się do końca. Przygotowywane są obecnie pod względem formalno-prawnym projekty dokumentów: uchwała Senatu oraz dwa zarządzenia rektora.
Fto: Jerzy Lorych
Na pozór system zdecentralizowanego zarządzania finansami jest dość skomplikowany, jednakże po wysłuchaniu multimedialnej prezentacji, dokonanej przez eksperta, mgr Agnieszkę Grochot z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza, wiele niejasności zostało wyjaśnionych. Aczkolwiek z dyskusji wynikało, że w szczegółach wątpliwości istnieją i z pewnością będą (bo muszą być) rozwiewane przez kierownictwo uczelni i zespół przygotowujący decentralizację.
Zdecydowana większość uczelni publicznych w Polsce ten system już wprowadziła (około 80 procent), i jak dotąd, rezultaty tych zmian są pozytywne. Przeniesienie znacznej części uprawnień i kompetencji scentralizowanych na niższe szczeble zarządzania przynosi pożądane efekty. Koszty funkcjonowania każdej uczelni z roku na rok rosną szybciej aniżeli przychody. Konieczne zatem będzie zwiększenie poszukiwania środków z jednoczesnym zachowaniem zwiększonego rygoru oszczędnościowego.
Multimedialna prezentacja zatytułowana „Wdrażanie systemu zarządzania finansami uczelni opartego o decentralizację środków finansowych – cześć II” przedstawiona przez mgr Grochot, od poniedziałku będzie zawieszona na stronie internetowej uczelni.
Na zakończenie zacytuję słowa wypowiedziane w podsumowaniu piątkowego spotkania przez rektora Gornowicza – „ Niemożność nie jest niemożliwa”. Niech ta sentencja przyświeca wszystkim tym, którzy realizować będą nowe zasady zdecentralizowanego funkcjonowania uczelni, a dotyczy to nas wszystkich. Decentralizacja finansów jest koniecznością!
Odsyłam też Państwa do wywiadu z panią Agnieszką Grochot zamieszczonego w ostatnim, lipcowo-sierpniowym numerze „Wieści Akademickich” (str. 19 i 20), w którym szczegółowo omawia zasady decentralizacji zarządzania finansami i jej zasadniczy cel.
Rzecznik prasowy
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
![]() | 913.45 KB |