Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

PARTNER

Nowe odkrycie w genetyce psów

czarny pies, leży na kocu

Często mówi się, że odpowiedzi na tajemnice życia drzemią w genach, a ostatnie badania prowadzone przez grupę naukowców z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na czele z prof. Markiem Świtońskim potwierdzają to stwierdzenie. Zespół zajmuje się badaniami wad wrodzonych i zaburzeń rozwoju płci psów, a ich najnowsza praca, opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America), rzuca nowe światło na tajemnicę wnętrostwa. 

Ochrona migracji traszek zwyczajnych i grzebieniastych

traszka

W związku z panującymi warunkami tegoroczna migracja traszek zwyczajnych i grzebieniastych w naszym regionie trwa praktycznie nieprzerwanie od 5 lutego. Osiągnęła ona różną intensywność w zależności od lokalnych uwarunkowań, przy czym aktywność płazów szczególnie nasila się tuż po zmroku, podczas dni z opadem atmosferycznym i temperaturą powyżej kilku stopni Celsjusza. 

Wysokie stany wód w rzekach to korzystna sytuacja dla bilansu wodnego Polski

pole pokryte częściowo wodą

W ostatnim okresie zauważamy znaczący wzrost poziomu wód w rzekach, a także zalanie obszarów nisko położonych wzdłuż cieków wodnych na obszarze całego kraju. To zjawisko jest rezultatem intensywnych opadów, mających istotny wpływ na ekosystem wodny w Polsce. Pomimo że pierwsze wrażenie może budzić niepokój, warto podkreślić, że te warunki przynoszą pozytywne efekty dla bilansu wodnego regionu. 

  

Uniwersytecka przestrzeń przyjazna rodzicom

żółty fotel dla matek karmiących piersią

Coraz częściej w przestrzeniach uniwersyteckich przebywają studenci i studentki, którzy łączą zdobywanie wyższego wykształcenia z rolą rodzica. Stworzenie na uczelni warunków wspierających równoczesne pełnienie obu tych funkcji to potrzeba, na którą wskazywały m.in. wyniki badania z zakresu równego traktowania w miejscu pracy i nauki. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu odpowiada na te potrzeby poprzez zaproponowanie miejsc przystosowanych dla rodziców z małymi dziećmi. 

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wiedzie prym w badaniach nad birdwatchingiem

mężczyzna i kobieta, otoczeniu drzew, obserwują ptaki przez lornetki

Birdwatching, albo ptasiarstwo, to aktywność związana z obserwacjami ptaków dla przyjemności. Zjawisko to jest coraz popularniejsze, na tyle, że wielu badaczy obserwuje już nie tylko ptaki, ale ptasich obserwatorów. Coś z pogranicza ornitologii – czyli nauki o ptakach, socjologii i psychologii. 

Miasto jest ptasie: różnorodność awifauny w skontrastowanych siedliskach miejskich

gołąb na chodniku, w tle znajdują się dwa ptaki

W miastach, które rozprzestrzeniają się z rosnącą dynamiką na całym globie, często kosztem naturalnych ekosystemów, obserwujemy nieunikniony wpływ procesów urbanizacji na lokalną faunę i florę. Mimo że niektóre gatunki potrafią się adaptować do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, wciąż wiele pytań pozostaje otwartych w kwestii tego, jak dokładnie przebiegają te procesy adaptacyjne, i które elementy miejskiego krajobrazu - takie jak parki, ogrody, zbiorniki wodne, czy też gęsta zabudowa - są wybierane przez poszczególne gatunki ptaków. 

Filmowa edukacja UPP – rusza nowy cykl na YouTube

operator trzyma kamerę, a w tle jest szklarnia

Czy chrząszcze mogą zjadać plastik? Skąd się biorą klony jodły? Czy da się pozyskać energię z kolby kukurydzy? Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu rozpoczyna na swoim YouTube cykl odcinków, popularyzujących badania prowadzone na uczelni. Materiały powstały przy współpracy z w naukowcami ze wszystkich wydziałów UPP, dlatego odbiorcy znajdą tu różnorodną tematykę, od rolnictwa i leśnictwa aż do ekonomii. Filmy będą się pojawiać co miesiąc przez cały rok. 

Śmieciowa dieta polskich bocianów

dwa bociany siedzą na drewnianych belkach

Gdyby zrobić uliczna sondę z pytaniem o to co zjada bocian, to zapewne najprostsze i najszybsze skojarzenie byłoby jedno – żaby. Otóż to dawno i nieprawda, bo żab jest zwyczajnie za mało, a tak naprawdę nawet w warunkach eksperymentalnych nigdy nie stanowią ulubionego dania bocianów – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – A w diecie polskich bocianów, niestety łatwiej o znalezienie śmieci niż tychże przysłowiowych żab. 

Sylwestrowe fajerwerki i ptaki

rudzik siedzi na gałęzi pokrytej śniegiem

Powitania Nowego Roku – z błyskami i hałasem – to pewna tradycja ostatnich dekad. Od kilku lat wywołuje jednak coraz poważniejszą debatę o znaczeniu noworocznych petard, pokazów zimnych ogni, powitań z przytupem – światłem i hałasem – dla środowiska. Powiedzmy od razu dla środowiska bardzo szeroko rozumianego, od zanieczyszczeń, aż po zdrowie ludzie i zwierząt, zarówno nam bezpośrednio towarzyszących, jak i dzikich. Przerzucanie się argumentami trwało sporo, od zaleceń zachowania ostrożności, aż po pewną trywializację – przecież to tylko jedna noc – dajcie się ludziom zabawić w tych ciężkich czasach. Argumenty naukowe też były raczej anegdotyczne. 

Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt – nowa era badań

oficjalne przecinanie wstęgi

Dziesięć miesięcy po symbolicznym wmurowaniu kamienia węgielnego Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt zostało oficjalnie otwarte. To początek nowej ery badań na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP), która połączy naukowców z różnych dziedzin, umożliwiając przenikanie się kompetencji i współpracę z przemysłem na najwyższym światowym poziomie.  

Badania śpiewu ptaków odkrywają tajemnice mózgu - ten w czasie godów pracuje intensywniej

ptak

Śpiew ptaków od dawien dawna fascynował ludzi, ale ostatnie badania nad paskówkami białobrewymi odkrywają, że to nie tylko piękno dźwięków, ale również neurologiczne tajemnice ich melodii mogą rzucić nowe światło na zrozumienie ludzkiego mózgu. To także kolejny dowód na to, że ptaki, poza swoim pięknem, kryją w sobie tajemnice, które mogą pomóc nam zrozumieć ludzki umysł.

Zakończenie działalności ‘Ptasiego Azylu’ w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej UPP

wróbel siedzący na gałęzi

Z dniem 31 grudnia 2023 r. kończy się umowa pomiędzy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UCMW UPP) a Miastem Poznań dotycząca prowadzenia Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Ptaków Fauny Krajowej oraz drobnych wolno żyjących ssaków, potocznie nazywanego Ptasim Azylem. 

Podziel się ubraniem na zimę

grafika podziel się ubraniem na zimę

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu rusza kolejna inicjatywa mającą na celu wspieranie idei zero waste i less waste - "Podziel się ubraniem na zimę”. Akcja polega na bezpłatnej wymianie odzieży zimowej, takiej jak swetry, czapki, kurtki, szale itp. „Zachęcamy wszystkich do przynoszenia niepotrzebnych ubrań lub bezpłatnego zabierania tych, które ktoś inny przyniósł. Przyłączmy się razem do tego ekologicznego wysiłku, uczmy się, jak możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów wokół nas”- zachęca inicjatorka przedsięwzięcia prof. UPP dr hab. Magdalena Kozera-Kowalska, pełnomocniczka Rektora ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.  

Łąka… to już było. To nadchodzi wielkimi krokami… żerowanie na śmietniskach

bocian wybierający odpady

Bocian biały to jeden z najbardziej znanych ptaków, uznawany wręcz za, drugi zaraz po bieliku, gatunek herbowy Polski. Nie zaskakuje więc, że w Polsce jest tak wielu badaczy i miłośników tego charyzmatycznego gatunku, którzy utworzyli Grupę Badawczą Bociana Białego (GBBB). Od kilkunastu lat spotykają się, dyskutują, wymieniają informacjami, a w najbliższy weekend spotykają się po raz jedenasty, tym razem Prószkowie na Opolszczyźnie. 

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY