Delfiny, wspaniałe ssaki morskie, budzą ogromne zainteresowanie ludzi. Tak spore, że w USA, corocznie 14 kwietnia obchodzi się Dzień Delfina, a wydarzenie to już kilkanaście lat temu dotarło do Europy. To wtedy delfinaria udostępniają swoje tereny, otwierają się wystawy, pojawiają się specjalne artykuły edukacyjne i dyskutuje się o potrzebie ochrony waleni. No dobrze, delfiny są piękne, charyzmatyczne, ale żeby zaraz dyskutować o nich w Polsce? Okazuje się, że można, a nawet trzeba.
Takiej atrakcji w Poznaniu jeszcze nie było. Musimy wprawdzie na nią poczekać aż do początku listopada, ale warto, bo Ogród Dendrologiczny UPP rozbłyśnie jak nigdy wcześniej. Powstanie w nim pełen atrakcji "Magiczny Las", malowany iluminacjami, nastrojową muzyką i niesamowitymi botanicznymi opowieściami - nierzadko z dreszczykiem! Iluminacyjny spektakl podkreśli piękno Ogrodu Dendrologicznego, przyciągnie najmłodszych bajkowym klimatem, a wszystkim zwiedzającym przybliży przyrodę w niezwykle atrakcyjny sposób. Będzie to unikalne połączenie edukacji i rozrywki w cudownym klimacie.
Do 2050 roku rolnictwo będzie musiało zaspokoić potrzeby żywieniowe niemalże 10 mld ludzi. Biorąc pod uwagę dewastację gruntów rolnych i światowe niedobory wody jednym z rozwiązań wydają się być takie trendy jak zero waste czy alternatywne źródła białka, które pozwolą odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie bez niszczenia środowiska naturalnego. Filozofia „zero waste” mocno wpisuje się̨ w naszą codzienność, jednak czy kojarzymy to sfomułowanie z rolnictwem? Niestety nie, a szkoda.
Wielkanoc to fantastyczny czas na pytania o naturę ptasich jaj. Skojarzenie to niemal oczywiste, bo przecież jaja są uniwersalnym symbolem życia.
Kiedy większość osób myśli o mrówkach, przed oczami mają owady zamieszkujące podziemne gniazda, czy znajdujące się nieco powyżej poziomu gruntu kopce. Wiele gatunków faktycznie gniazduje w ten sposób, są jednak takie, które obierają inne strategie.