Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny

Baldurek pręgowany

W owadzim świecie chrząszcze to najliczniejszy rząd, który reprezentuje 400tys. gatunków. W Polsce żyje ich około 6200, a wśród nich stosunkowo niezbyt liczne gatunki chronione i niestety coraz liczniejsze w grupie zagrożonych wyginięciem. Właśnie dla ochrony tych zwierząt oraz popularyzacji wiedzy o chrząszczach, zainicjowany został projekt edukacyjno-badawczy "Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny", realizowany przez Wielkopolski Park Narodowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Gdzie te bociany?

Para bocianów w gnieździe. Fot. Joachim Siekiera

To będzie dziwna wiosna, tak przynajmniej wnika z ruchu bocianów. Co prawda, z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już w gniazdach, jednak nie możemy mieć pewności czy to osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. „Coraz częściej bowiem się zdarza, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach” – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski, zoolog i badacz bocianów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Naukowcy i przyrodnicy wskazują, co należy zrobić by chronione płazy nie były rozjeżdżane przez auta

Budowa przepustów pod jezdnią oraz okresowe zamykanie dróg to najskuteczniejsze metody trwałego zabezpieczenia populacji płazów podczas migracji. Wiemy to, ponieważ w wielu miejsca na świecie takie działania są wdrażane rutynowo. Również wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że to najefektywniejsze rozwiązania pozwalające osiągnąć długotrwałe efekty i zachować populacje płazów wymierające z powodu śmiertelności drogowej.

kwi
01
kwi/01 10:00 - kwi/02 15:00

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Centrum Kultury Fizycznej, ul. Dojazd 7

II Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich "O Kryształowego Siewcę" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Już 1 i 2 kwietnia 2023 Poznań stanie się stolicą najpiękniejszych tradycji tanecznych, a wszystko to za sprawą II Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Walentynkowe prezenty

Para gołębi na gałązce bzu

Dobrze wiemy, że zwierzęce rodzaje miłości budzą fascynacje. Podziwiamy frywolne zaloty zwierząt, wymyślne tańce i śpiewy. W walentynkowy dzień lubimy jednak myśleć, że jesteśmy wyjątkowi, że tylko my ludzie potrafimy obdarować najbliższych prezentami – mówi prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ekologiczne metody uprawy warzyw i ziół

Grafika przedstawiająca dziko rosnące zioła

Ekologia to nie tylko współczesny trend czy chwilowa moda. To sposób życia i świadome podejmowanie codziennych decyzji, także w zakresie uprawy roślin. Ekologiczne metody uprawy warzyw i ziół to przede wszystkim zastępowanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin naturalnymi preparatami. Jednak ważne jest także zrozumienie otaczającej nas natury, gdyż każdy ogród to mały ekosystem, złożony ze zwierząt, mikroorganizmów oraz gleby.

Jak zabezpieczyć zabytki archeologiczne w sposób przyjazny dla nietoperzy? Interdyscyplinarne badania w Starej Dongoli w Sudanie

grobownik gołobrzuchy na ścianie meczetu

Na stanowisku archeologicznym w Starej Dongoli w Sudanie, niektóre zabytkowe budowle zostały zasiedlone przez nietoperze. W celu oceny sytuacji, w styczniu 2023r. do ekspedycji złożonej między innymi z archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, konserwatorów dzieł sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i inżynierów budowlanych z Politechniki Warszawskiej dołączyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Współpraca w obszarze inwestycji zwiazanych z poprawą retencji wodnej oraz rozwjem energetyki odnawialnej i jądrowej

Podpisanie porozumienia ZE PAK S.A. z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie

ZE PAK SA, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisały, 26 stycznia 2023 r. w Poznaniu, list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w zakresie prowadzenia badań i analiz przyrodniczych oraz rozwiązań technicznych ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska w rejonie konińsko-tureckiego zagłębia energetycznego ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji ZE PAK S.A. w energetykę odnawialną i jądrową.

Sok z ziemniaka - jego działanie antynowotworowe i remedium na dolegliwości przewodu pokarmowego

Grafika przedstawiająca ziemniaki i skrobię

Choroby zapalne jelit to duży problem diagnostyczny i terapeutyczny. Ich przewlekły charakter i nie zawsze skuteczne leczenie czynią je poważnym problemem medycznym. Z pomocą przychodzi sok z ziemniaka, jeden z najbardziej niedocenianych surowców naturalnych.

Jemioła - problematyczny ptasi przysmak

Jemioła, czasami z racji specyfiki swojej biologii nazywana królewskim pasożytem, rozprzestrzenia się coraz szybciej. Zajmuje nowe gatunki drzew, staje się liczna w krajobrazie rolniczym i leśnym, wywołujący tym zmartwienie leśników i ogrodników. Jednak, musimy to przyznać, to naprawdę piękna roślina, a jej masowe występowanie to kwestia ostatnich dekad. Kiedyś wywoływała obiekt pożądania, aby ją zdobyć należało wdrapać się na wysokie drzewo i najlepiej, jak sugerują celtyckie legendy, ściąć jemiołę złotym sierpem. Jako rzadkość stanowiła obiekt westchnień, z czasem zaś trafiła pod sufity domostw, stając się jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Łyżka dziegciu w beczce miodu czyli właściwie co to jest dziegieć?

gliniane naczynia

To gęsta, lepka, prawie czarna ciecz o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Powstaje w wyniku suchej destylacji kory brzozowej, najlepiej z jej cienkiej, białej warstwy (porastającej pnie powyżej 1,5 m od ziemi). Zna ją prawie każdy – to ta przysłowiowa łyżka dziegciu w beczce miodu. Czym jest ów dziegieć? Do czego się go stosuje i jakie są perspektywy jego wykorzystania z punktu widzenia powrotu do produktów pochodzenia naturalnego? O tym opowiadają prof. dr hab. Magdalena Zborowska, dr inż Monika Bartkowiak oraz mgr inż Jakub Brózdowski z Katedry Chemicznej Technologii Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kultura studencka w najlepszym wydaniu

Jedna z największych Polskich inicjatyw promujących kulturę studencką powraca, a Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest jego częścią. Tej jesieni w ramach projektu ŻAKART – edukacyjnego wymiaru kultury studenckiej, odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń w 13 polskich miastach, które połączy jedno – studencka energia. W ramach tej inicjatywy w najbliższy weekend w Poznaniu wystąpi Akademicki Teatr Remont działający przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wstęp wolny.

O czym mówią barwy jesiennych liści czyli jesienne starzenie sie liści

Polska złota jesień jest niezwykle piękna. Późnym latem kiedy dni stają się coraz krótsze zauważamy pojawianie się zmian barwy koron drzew liściastych. Powoli zanika barwa zielona i odkrywamy nowe, jesienne piękno drzew dzięki pojawieniu się bogatej palety barw od żółtej, pomarańczowej, purpurowej, czerwonej po brązową. A dlaczego liście zmieniają swoje barwy?

Gdzie rosną kwiaty królowej?

Od dziesięcioleci wciąż powstają odmiany dobrze znanych roślin, wyhodowane z myślą o ważnych i znanych osobistościach. Nie inaczej było w przypadku królowej Elżbiety II, która zasiadała na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przez 70 lat. W Polsce dostępna jest m.in. odmiana róży 'Queen Elizabeth' zwana też ‘Queen of England’.

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY