Już 1 i 2 kwietnia Poznań stanie się stolicą najpiękniejszych tradycji tanecznych, a wszystko to za sprawą II Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W owadzim świecie chrząszcze to najliczniejszy rząd, który reprezentuje 400tys. gatunków. W Polsce żyje ich około 6200, a wśród nich stosunkowo niezbyt liczne gatunki chronione i niestety coraz liczniejsze w grupie zagrożonych wyginięciem. Właśnie dla ochrony tych zwierząt oraz popularyzacji wiedzy o chrząszczach, zainicjowany został projekt edukacyjno-badawczy "Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny", realizowany przez Wielkopolski Park Narodowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
To będzie dziwna wiosna, tak przynajmniej wnika z ruchu bocianów. Co prawda, z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już w gniazdach, jednak nie możemy mieć pewności czy to osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. „Coraz częściej bowiem się zdarza, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach” – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski, zoolog i badacz bocianów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Budowa przepustów pod jezdnią oraz okresowe zamykanie dróg to najskuteczniejsze metody trwałego zabezpieczenia populacji płazów podczas migracji. Wiemy to, ponieważ w wielu miejsca na świecie takie działania są wdrażane rutynowo. Również wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że to najefektywniejsze rozwiązania pozwalające osiągnąć długotrwałe efekty i zachować populacje płazów wymierające z powodu śmiertelności drogowej.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Centrum Kultury Fizycznej, ul. Dojazd 7
Już 1 i 2 kwietnia 2023 Poznań stanie się stolicą najpiękniejszych tradycji tanecznych, a wszystko to za sprawą II Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) przedstawiamy garść ciekawostek o kotach. Na pytania frapujące miłośników kotów z poznańskiego profilu "Twój kot piłby whisky", odpowiada dr Sandra Kaźmierczak z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Dobrze wiemy, że zwierzęce rodzaje miłości budzą fascynacje. Podziwiamy frywolne zaloty zwierząt, wymyślne tańce i śpiewy. W walentynkowy dzień lubimy jednak myśleć, że jesteśmy wyjątkowi, że tylko my ludzie potrafimy obdarować najbliższych prezentami – mówi prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Ekologia to nie tylko współczesny trend czy chwilowa moda. To sposób życia i świadome podejmowanie codziennych decyzji, także w zakresie uprawy roślin. Ekologiczne metody uprawy warzyw i ziół to przede wszystkim zastępowanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin naturalnymi preparatami. Jednak ważne jest także zrozumienie otaczającej nas natury, gdyż każdy ogród to mały ekosystem, złożony ze zwierząt, mikroorganizmów oraz gleby.
Na stanowisku archeologicznym w Starej Dongoli w Sudanie, niektóre zabytkowe budowle zostały zasiedlone przez nietoperze. W celu oceny sytuacji, w styczniu 2023r. do ekspedycji złożonej między innymi z archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, konserwatorów dzieł sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i inżynierów budowlanych z Politechniki Warszawskiej dołączyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
ZE PAK SA, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisały, 26 stycznia 2023 r. w Poznaniu, list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w zakresie prowadzenia badań i analiz przyrodniczych oraz rozwiązań technicznych ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska w rejonie konińsko-tureckiego zagłębia energetycznego ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji ZE PAK S.A. w energetykę odnawialną i jądrową.
Choroby zapalne jelit to duży problem diagnostyczny i terapeutyczny. Ich przewlekły charakter i nie zawsze skuteczne leczenie czynią je poważnym problemem medycznym. Z pomocą przychodzi sok z ziemniaka, jeden z najbardziej niedocenianych surowców naturalnych.
Idąc wiosną przez las możemy usłyszeć głośny zadziorny śpiew, zaś zimą naszych uszu dobiegnie pewien głos zwłaszcza w pobliżu brzegu rzeki czy zbiornika wodnego. Bardzo rzadko, zwłaszcza początkujący obserwatorzy ptaków, kojarzą go ze strzyżykiem. Ptaszek malutki, w zasadzie drobna kuleczka z nieco wystającym ogonkiem, za to jaki zadziorny.
Jemioła, czasami z racji specyfiki swojej biologii nazywana królewskim pasożytem, rozprzestrzenia się coraz szybciej. Zajmuje nowe gatunki drzew, staje się liczna w krajobrazie rolniczym i leśnym, wywołujący tym zmartwienie leśników i ogrodników. Jednak, musimy to przyznać, to naprawdę piękna roślina, a jej masowe występowanie to kwestia ostatnich dekad. Kiedyś wywoływała obiekt pożądania, aby ją zdobyć należało wdrapać się na wysokie drzewo i najlepiej, jak sugerują celtyckie legendy, ściąć jemiołę złotym sierpem. Jako rzadkość stanowiła obiekt westchnień, z czasem zaś trafiła pod sufity domostw, stając się jednym z symboli Bożego Narodzenia.
To gęsta, lepka, prawie czarna ciecz o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Powstaje w wyniku suchej destylacji kory brzozowej, najlepiej z jej cienkiej, białej warstwy (porastającej pnie powyżej 1,5 m od ziemi). Zna ją prawie każdy – to ta przysłowiowa łyżka dziegciu w beczce miodu. Czym jest ów dziegieć? Do czego się go stosuje i jakie są perspektywy jego wykorzystania z punktu widzenia powrotu do produktów pochodzenia naturalnego? O tym opowiadają prof. dr hab. Magdalena Zborowska, dr inż Monika Bartkowiak oraz mgr inż Jakub Brózdowski z Katedry Chemicznej Technologii Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Piłka nożna, a zwłaszcza podczas mistrzostw świata, budzi olbrzymie zainteresowanie i to nie tylko kibiców, ale także socjologów, polityków i ekonomistów. Zaskakuje jednak, że modele matematyczne stosowane do opisu zachowań zwierząt mogą być wykorzystane do zrozumienia fenomenu futbolu.
Jedna z największych Polskich inicjatyw promujących kulturę studencką powraca, a Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest jego częścią. Tej jesieni w ramach projektu ŻAKART – edukacyjnego wymiaru kultury studenckiej, odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń w 13 polskich miastach, które połączy jedno – studencka energia. W ramach tej inicjatywy w najbliższy weekend w Poznaniu wystąpi Akademicki Teatr Remont działający przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wstęp wolny.
Polska złota jesień jest niezwykle piękna. Późnym latem kiedy dni stają się coraz krótsze zauważamy pojawianie się zmian barwy koron drzew liściastych. Powoli zanika barwa zielona i odkrywamy nowe, jesienne piękno drzew dzięki pojawieniu się bogatej palety barw od żółtej, pomarańczowej, purpurowej, czerwonej po brązową. A dlaczego liście zmieniają swoje barwy?
Od dziesięcioleci wciąż powstają odmiany dobrze znanych roślin, wyhodowane z myślą o ważnych i znanych osobistościach. Nie inaczej było w przypadku królowej Elżbiety II, która zasiadała na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przez 70 lat. W Polsce dostępna jest m.in. odmiana róży 'Queen Elizabeth' zwana też ‘Queen of England’.
Zimowe dokarmianie ptaków to niemalże standard wyuczony w procesie edukacji. Tak najczęściej rozumiemy pomoc ptakom. Tymczasem zapominamy, że na naszych oczach to nie zima, a upalne lato stają się krytycznym okresem do przeżycia.
W ciągu ostatnich lat, mimo postępu technologicznego, rosnącej liczby innowacyjnych rozwiązań i zwiększającej się świadomości, głód na świecie i niedożywienie przestały maleć. Europa jest jednym z regionów, w którym procent populacji zmagającej się z niedożywieniem jest niezmienny, ale to wyjątek.