UPP w Międzynarodowym Rankingu SCImago

W ostatnio opublikowanym zestawieniu instytucji SCImago uwzględnionych zostało 70 polskich uczelni, a Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) znalazł się wśród nich na 25. miejscu. Ranking ten, prowadzony od 2009 roku, bazuje na danych bibliometrycznych, oceniając uniwersytety, instytucje akademickie oraz firmy prywatne prowadzące badania.

W rankingu oceniono 9054 podmiotów z różnych sektorów, w tym 4762 uczelni. UPP został oceniony w 14 obszarach. Najwyższe lokaty Uczelnia osiągnęła w obszarze Agricultural and Biological Sciences, zajmując 3. miejsce w Polsce oraz 13. w Europie Wschodniej oraz w obszarze Veterinary, plasując się na 6. pozycji w Polsce i 9. w Europie Wschodniej.

W ramach obszaru Agricultural and Biological Sciences UPP zajął 1. pozycję w Polsce w kategorii Animal Science and Zoology, 2. pozycję w kategoriach Food Science oraz Plant Science oraz 3. w kategorii Forestry.

Kluczowymi kryteriami Rankingu SCImago są wyniki badań, innowacyjność i wpływ społeczny mierzony widocznością w internecie. W tegorocznym rankingu, społeczny aspekt został dodatkowo ujęty poprzez uwzględnienie trzech nowych wskaźników, odzwierciedlających generowanie wiedzy związanej z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, udział kobiet w badaniach oraz wykorzystanie wyników w tworzeniu polityk publicznych.

Więcej informacji o metodologii rankingu oraz wynikach UPP można znaleźć na stronie internetowej  https://www.scimagoir.com/institution.php?idp=11678