Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Panele z włókien konopnych - kolejna odsłona filmów popularyzujących naukę | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Panele z włókien konopnych - kolejna odsłona filmów popularyzujących naukę

Panele z włókien konopnych, o których opowiada prof. Radosław Mirski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP to kolejna odsłona filmów popularyzujących naukę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Premiera odcinka już jutro.

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że będziemy dążyli do stosowania gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów i produktów  materiał z którego wytwarzane są panele z włókien konopnych  ubocznych, a ponownego wykorzystywania tego, co może nam jeszcze posłużyć. Pokolenia przyszłości będą odchodzić od produktów jednorazowych, na rzecz tego co nie zniszczy się po roku czy dwóch. W cenie znajdą się rozwiązania sprytne i przystępne, z wykorzystaniem nowych technologii, takich jak inteligentne biotworzywa. Prace nad tymi rozwiązaniami już trwają na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czy da się zbudować trwałe domy z roślin? Czy można zagospodarować odpady, wytwarzane w istniejących procesach technologicznych? To możliwe. Nasi naukowcy opracowali już wiele wariantów materiałów, z wykorzystaniem elementów roślinnych. Opowiadają o nich prof. Radosław Mirski, dr Joanna Walkiewicz i mgr inż. Marcin Kuliński z Katedry Mechanicznej Technologii Drewna UPP.

Link do odcinka: https://www.youtube.com/watch?v=74XS5OLNplw

Zdjęcia: GUZIK-OWCY

Kierowniczka projektu: Karolina Salis-Maciejewska

Realizacja: Dział Marketingu i Komunikacji UPP

Koordynatorka projektu: Katarzyna Lesińska

Współpraca: Grażyna Adamczyk

Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.