PRZYRODNICZY UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku
zawiesza wszystkie zajęcia – do odwołania.

 

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA NASZEGO FACEBOOKA:

https://www.facebook.com/przyrodniczyuniwersytettrzeciegowieku/

 

Edycja 3 - semestr letni 2016/2017

W Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach kształcenia ustawicznego w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 odbyła się 3 edycja Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (PUTW). PUTW kieruje swoją ofertę do osób, które zakończyły edukację lub działalność zawodową, a chcą rozwijać aktywność intelektualną i społeczną.

Słuchacze zdobyli wiele informacji m. in. na temat: zwodniczego piękna roślin ozdobnych, zieleni Poznania i jej wpływu na zdrowie mieszkańców, a także jedzenia z marketu w naturalnym przebraniu. Ciekawe zagadnienia dotyczące branży drzewnej zostały przedstawione podczas wykładu pt.: „ Czego nie wiesz o drewnie”.

Duże zainteresowanie wzbudził wykład o przetworach z ziół, podczas którego Seniorzy dowiedzieli się o najbardziej korzystnych terminach zbioru ziół. Poznali również sposoby ich  konserwacji oraz przepisy na przygotowanie syropów, nalewek, win, octów, olejów i masła ziołowego. Część Seniorów wdziała również udział w warsztatach zielarskich. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tych warsztatów.

W ramach PUTW odbywają się także spotkania z udziałem zaproszonych gości spoza Uniwersytetu.  W edycji letniej 2016/2017 gościem była pani asp. szt. Magdalena  Piaseczyńska - funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, która poprowadziła warsztaty na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych. Seniorzy chętnie dyskutowali na temat unikania zagrożeń oraz w jaki sposób ustrzec się przed stratą oszczędności.

W ramach zajęć PUTW cyklicznie odbywają się warsztaty pt.: „Czy odżywiasz się prawidłowo”, podczas których uczestnicy analizują swoje nawyki żywieniowe i ustalają indywidualne zapotrzebowania energetyczne.

Działalność Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizuje i koordynuje Centrum Kształcenia Ustawicznego. Spotkania cieszą się coraz większą popularnością, a zatem niewątpliwie jest to promocja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zapraszamy na kolejną, czwartą edycję Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która rozpocznie się 11 października 2017r. o godz. 17:00 wykładem pt.: „Wielki problem w małej skali, czyli choroby roślin w ogrodach działkowych”  (sala nr 2, ul. Dąbrowskiego 159). Terminy kolejnych spotkań zostaną umieszczone m. in. na stronie internetowej Uczelni.

Wstęp na zajęcia jest wolny i bezpłatny.

 

Dodatkowych informacji udziela mgr Agnieszka Kurasz

Centrum Kształcenia Ustawicznego

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,

Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28, pok. 113

tel.: (061) 848 70 26,   e-mail: cku@up.poznan.pl

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Czytaj więcej ...

Edycja 4 - semestr zimowy 2017/2018

11 października 2017 r. wykładem pt.: „Wielki problem w małej skali, czyli choroby roślin w ogrodach działkowych” wygłoszonym  przez dr  hab.  Lidię  Irzykowską  rozpoczęła  się  4  edycja  Przyrodniczego  Uniwersytetu  Trzeciego  Wieku. 37 słuchaczy poznało objawy chorób często spotykanych  na powszechnie uprawianych gatunkach roślin warzywnych, sadowniczych i ozdobnych. Ponadto prowadząca zasygnalizowała strategie ochrony tych roślin. Słuchacze bardzo aktywnie wzięli udział w wykładzie zadając pytania, a przede wszystkim wymieniając się swoimi doświadczeniami.

Tydzień później odbyła się wycieczka z przewodnikiem do Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przepiękna jesienna pogoda sprzyjała podziwianiu drzew i krzewów. Choć Orkan Ksawery nie oszczędził Ogrodu Dendrologicznego, pracownicy szybko uporali się ze zniszczeniami i Seniorzy dwie godziny spędzili w tym pięknym miejscu, oprowadzani przez dr inż. Ewę Jerzak.

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku przyłączył się do imprezy Senioralni.Poznań, w ramach której zaprosił Seniorów m. in. na warsztaty pt.: "Rośliny doniczkowe - różne gatunki, różne sadzonki". Dr hab. Beata Janowska omówiła metody rozmnażania roślin, a następnie uczestnicy przygotowali sadzonki różnych gatunków roślin doniczkowych zdobiących mieszkania. Dr inż. Piotr Czuchaj podczas warsztatów pt.: "Wiszący ogród" zaprezentował kokedamę - japońską sztukę tworzenia kul otoczonych mchem, w których rośnie roślina. Każdy uczestnik zapoznał się z nią i wykonał własny wiszący ogród. Seniorzy wzięli również udział w warsztatach pt.: "Zioła dla każdego". Prowadzące: dr hab. Barbara Frąszczak, inż. Emilia Krystek oraz inż. Kamila Rzechuła przedstawiły najważniejsze zioła i ich właściwości. Uczestnicy mogli skosztować różnych naparów ziołowych i poznać zastosowania ziół. Bardzo dużym zainteresowaniem,  podobnie  jak  wcześniej  wymienione  wydarzenia,  cieszyły  się  warsztaty  pt.:  "Dieta  w  walce  z osteoporozą". Prowadzące warsztaty:
dr hab. Magdalena Człapka-Matyasik, mgr inż. Dorota Przeorska, mgr Aleksandra Bykowska-Derda omówiły temat diety w walce  z osteoporozą, zademonstrowały działanie densytometru, poćwiczyły
z uczestnikami  planowanie posiłków/diety u osób zagrożonych czy zainteresowanych tematem osteoporozy.

W listopadzie dr inż. Tomasz Szablewski zaciekawił Seniorów wykładem pt.: „Jajo- fenomen natury”. Seniorzy dowiedzieli się m. in. dlaczego jaja są zdrowe, dlaczego w jaju musi być cholesterol, jak przechowywać jaja, które kury rekordzistki zanoszą 300 jaj w sezonie oraz poznali inne informacje istotnie dla konsumentów jaj.

 

Najbliższy  wykład pt.: „Ewolucja mebli do siedzenia” odbędzie się

13 grudnia 2017r. o godz. 17.00

(ul. Wojska Polskiego 28, sala A) – wstęp wolny.

 

Wykłady Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są bezpłatne.

 

 

Spis wykładów na semestr zimowy 2017/2018 znajdą Państwo tutaj.

http://www.up.poznan.pl/cku/index.php?tPath=140&osCsid=015b8e633af15d81fe0b52e36318f6ad

Dodatkowych informacji udziela mgr Agnieszka Kurasz

Centrum Kształcenia Ustawicznego

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,

Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28, pok. 113

tel.: (061) 848 70 26,   e-mail: cku@up.poznan.pl

 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Edycja 5 - semestr letni 2017/2018

Sześćdziesięciu Słuchaczy Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło 2018 rok wykładem pt.: „Wpływ sposobu odżywiania na długowieczność”. Seniorzy dowiedzieli się m. in. o efektach zdrowotnych zalecanych produktów żywnościowych, w jakiej postaci najlepiej zimą jeść owoce i warzywa, jaki tłuszcz do smarowania i smażenia jest najkorzystniejszy dla zdrowia człowieka.

Dr hab. Magdalena Człapka-Matyasik wyjaśniła również dlaczego pestki moreli mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz dlaczego warto jeść owoce i warzywa o różnych kolorach. Słuchacze poznali zwyczaje żywieniowe ludności obszaru basenu Morza Śródziemnego, a następnie porównali spożycie produktów wzorcowej diety śródziemnomorskiej przez Greków i Polaków.

Na zakończenie prowadząca zaciekawiła Słuchaczy informacjami dotyczącymi stylu życia i sposobu odżywiania ludności długowiecznych Hunzów w Himalajach. Podkreśliła również, że prawidłowe odżywianie powinno być wsparte aktywnością fizyczną oraz pozytywnym stosunkiem do życia.

Jest nam bardzo miło, że tak licznie uczestniczą Państwo w zajęciach Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku!

 

Edycja 6 - semestr zimowy 2018/2019

Edycja 7 - SEMESTR LETNI 2018/2019

Edycja 8 - SEMESTR ZIMOWY 2019/2020

ulotka_A5_druk_1.jpg

ulotka_A5_druk2.jpg

 

 

Dodatkowych informacji udziela Agnieszka Kurasz

Centrum Kształcenia Ustawicznego

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,

Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28, pok. 113

tel.: (061) 848 70 26,   e-mail: cku@up.poznan.pl

 

 

ZałącznikRozmiar
PDF icon ULOTKA1.1 MB