Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

Warto pomyśleć o sporcie podczas studiów

Do korzyści wynikających z aktywności fizycznej nikogo nie trzeba przekonywać. Na studiach wiele czasu spędza się w statycznej pozycji siedzącej, często z głową pochyloną nad książkami czy komputerem. Uprawianie sportu pozwala nie tylko uniknąć uciążliwych bólów pleców i głowy, ale także relaksuje i poprawia samopoczucie. Ponadto regularne uprawianie aktywności fizycznej poprawia efektywność w pracy i nauce, gdyż ćwicząc nasz mózg jest bardziej natleniony i wydziela endorfiny. Dlatego Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), jako pierwsza uczelnia w Polsce, wprowadziła kartę MultiSport dla studentów i doktorantów. 

Rolnictwo ekologiczne elementem rozwoju zrównoważonego

Rolnictwo ekologiczne wpisuje się w ideę rozwoju zrównoważonego, w szczególności rolnictwa zrównoważonego, w którym podejmowane działania ograniczają wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiając bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej.  Rolnictwo ekologiczne na świecie, a zwłaszcza w Europie, dynamicznie się rozwija. Eksperci prognozują, że do 2050 roku ekologiczne uprawy będą w stanie wyżywić ponad pół miliarda ludzi.  

Seniorzy wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu zmieniają rynek żywności

W tym roku po raz kolejny wielkopolscy seniorzy współpracowali z producentami żywności przekazując im swoje pomysły na nowe produkty żywnościowe i dania. W wyniku podobnej kooperacji w 2020r. wprowadzono na rynek sałatkę z buraka z kurkumą i imbirem i dodatkiem kolagenu „Burak na zdrowie” - produkt, którego ideę wypracowali seniorzy wraz z producentem ekologicznych przetworów owocowo-warzywnych „Folwark Wąsowo” oraz firmą biotechnologiczną Cofactor. 

Gdzie się podziały komary?

Późna jesień to czas coraz mniejszej liczby obserwowanych przez nas owadów. Wraz z obniżaniem są temperatury ich aktywność maleje, wybierają miejsca do przezimowania i tam w większości pozostają. Wielu to wcale nie martwi, bo część owadów zwyczajnie nam dokucza. Do takich należą komary. Co się z nimi teraz dzieje? Gdzie postanowiły się schować i przeczekać niesprzyjającą aurę?

Naruralne witaminy na jesienną porę

W zależności od pory roku, na naszym stole możemy cieszyć się różnorodnymi produktami spożywczymi. Zmiany związane z dostępnością produktów sezonowych są naturalnie związane ze zmianami w naszych jadłospisach. Szczególnie zauważalne zmiany dotyczą warzyw i owoców, których spożycie w dużej mierze wpływa na to ile w poszczególnych  porach roku  spożywamy przez nas witamin i składników mineralnych. 

Historia zamknięta w muralu - nowa atrakcja na kampusie UPP

W tym roku przypada 70-lecie autonomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 listopada 1951 roku rozpoczął działalność pod własnym szyldem. Wówczas to z Uniwersytetu Poznańskiego wydzielono dwa Wydziały: Rolniczy i Leśny. Z tej bazy wyrosła nowa państwowa szkoła akademicka, pod nazwą: Wyższa Szkoła Rolnicza – dziś Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Aby upamiętnić tę historię muralowa mapa Poznania wzbogaciła się o nowy barwny obraz. 

PULS Integration - mocni różnorodnością

Pomimo skomplikowanej sytuacji pandemicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu następuje dynamiczny rozwój studiów realizowanych w języku angielskim. Ogromnym sukcesem była tegoroczna rekrutacja i przyjęcie rekordowej liczby 469 studentów z niemalże 40 krajów oraz uruchomienie wszystkich 10 kierunków studiów anglojęzycznych w roku akademickim 2021/2022. 

5 roślin doniczkowych dla tych, którzy nie mają ręki do kwiatów

W ostatnich latach rośliny do dekoracji wnętrz zyskały na popularności. W sklepach stacjonarnych i internetowych oferowany jest ogromny asortyment tej grupy roślin. Ich popularności można się doszukiwać w kampaniach promujących zdrowy styl życia. Wiele akcji promocyjnych jest nastawionych w kierunku korzystnego oddziaływania roślin na nasze zdrowie. Wypełnienie domu roślinami doniczkowymi może sprawić, że będziemy szczęśliwsi i bardziej produktywni. 

Jak nie plastik to co?

W nowoczesnych gospodarkach widać wyraźny trend spadku zainteresowania plastikiem jako materiału wykorzystywanego do produkcji opakowań. Jest to oczywiste z punkty widzenia środowiska, ponieważ wiele z tych opakowań nie może zostać poddana procesowi recyklingu i trafia na składowiska odpadów lub co gorsza, do mórz i oceanów, gdzie ich rozkład trwa setki lat. Ma to bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko. Wspomniana ‘ucieczka’ od plastiku nie jest jednak tak prosta dla producentów, którzy muszą w jakiś sposób bezpiecznie zapakować i przetransportować swoje produkty. 

Transport prawdziwie naturalny

Człowiek od zawsze chciał przemieszczać się na większe odległości – siebie, towary, informacje. By zwiększyć szybkość przemieszczeń korzystano z różnych sposobów. Tak wynaleziono koło, tak zbudowano m.in. statki, samoloty i samochody. Przez lata korzystano, a wielu miejscach świata nadal masowo korzysta się, z pomocy zwierząt. W czasie trwającego od 16 do 22 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu warto przyjrzeć się ich roli i może nieco szerzej, historycznie spojrzeć na to jakie losy łączyły człowieka i zwierzęta w tym konkretnym kontekście.

Obrót i zarządzanie gatunkami zagrożonymi inwazyjnymi i niebezpiecznymi

Ochrona przyrody w XXI wieku jest zagadnieniem globalnym, wychodzącym poza ramy dotychczasowego jej postrzegania jako zachowania występujących lokalnie dzikich populacji zwierząt i roślin na poziomie zapewniającym ich funkcjonalność biologiczną. Rosnąca skala globalizacji i zwiększający się międzynarodowy przepływ towarów dotyczy również zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin oraz produktów z nich wytworzonych. 

Czy kotewka orzech wodny ma szansę powrócić do naszychh wód?

Naturalne zbiorniki wodne, tereny bagniste oraz podmokłe należą dzisiaj do najsilniej przekształconych siedlisk, a związane z nimi gatunki roślin i zwierząt do najbardziej zagrożonych. Na szczęście badania dotyczące roślin chronionych są bardzo popularne, a niektóre z zagrożonych do niedawna gatunków mogą w przyszłości znacząco zwiększyć swoje populacje oraz liczbę zajmowanych stanowisk. Być może, w tej grupie znajdzie się kotewka orzech wodny (Trapa natans), która do niedawna uznawana za roślinę wymierającą, jest obserwowana w coraz to nowych miejscach na terenie kraju.

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY