Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Co z ta wodą? - Ukazały się najnowsze Wieści Akademickie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Co z ta wodą? - Ukazały się najnowsze Wieści Akademickie

Bez wody nie ma życia. To podstawowy i najważniejszy budulec naszej planety i ludzkiego organizmu. Jednakże pogłębiający się kryzys klimatyczny i związana z nim destrukcyjna działalność człowieka powodują, że niewyczerpane – wydawać by się mogło – zasoby wody od lat się kurczą.

Dlatego w „Wieściach Akademickich” postanowiliśmy poruszyć temat zasobów wodnych. Rozmawiamy z naukowcami o postępujących procesach zmian klimatycznych i  Grafika przedstawiająca okładkę najnowszych Wieści Akademickich wysychających źródłach. Pytamy, jak zatrzymywać wodę, która spada z deszczem. Zastanawiamy się również, ile potrzeba wody do życia, jak właściwie nawadniać organizm i czy woda w poznańskich kranach jest całkowicie bezpieczna.

Jednak nie samą wodą człowiek żyje. Czy ktoś z Państwa wiedział, że w ostatnich latach

w Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności UPP rozwijany jest sektor badań związanych z kosmetologią? Prace są realizowane pod kierunkiem prof. UPP dr hab. Darii Szymanowskiej, która jest pionierką implementacji biotechnologii do kosmetologii.

Mamy się też czym pochwalić. Jak co roku wydawnictwo Elsevier opublikowało listę najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich publikacji w literaturze naukowej. W zestawieniu tym znalazło się aż 15 badaczy naszego Uniwersytetu. A podczas targów DREMA nasi wspaniali studenci wyprodukowali meble, które trafiły do dzieci z domów dziecka w Ukrainie.

Mam nadzieję, że ostatni w tym roku numer „Wieści Akademickich” będzie dla Państwa ciekawą i inspirującą lekturą. Pamiętajmy też, aby dbać o nasze zasoby wodne. Każdy z nas powinien przyczyniać się do efektywnego korzystania z wody, a tym samym ochrony jej bezcennych zasobów.

Redaktor naczelna WA

Numer do pobrania