Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Dzień Ekoenergetyki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dzień Ekoenergetyki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej

„Lubimy praktykę – patrzymy w przyszłość i pokazujemy ekoenergetykę dla każdego” pod takim hasłem 21 kwietnia br. odbył się Dzień Ekoenergetyki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej (WI) UPP. Spotkanie, pod patronatem Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, zorganizowane zostało w ramach cyklu spotkań ON AIR.

 

 

W wydarzeniu adresowanym do szkół średnich, studentów, a także pracowników UPP, łącznie w formie stacjonarnej udział wzięło 180 osób. Niemalże 150 uczestników  stanowili uczniowie zaproszonych szkół: Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich z Baranowa, Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza z Wrześni, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Marszewa oraz Zespołu Szkół Przyrodniczych z Poznania.

Spotkanie zainaugurowała prof. Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechaniczne, witając zebranych oraz prezentując cele wydarzenia. Następnie dr inż. Mirosław Czechlowski, prodziekan WI zaprezentował Wydział i szeroko omówił ofertę dydaktyczną. Kolejnym punktem wydarzenia była seria prelekcji, które rozpoczęły się do wystąpienia prof. Jacek Dach, który podkreślał rolę OZE oraz ekoenergetyki w perspektywie do 2030 roku. Dalsze prezentacje przedstawiały  rozwiązania techniczne zmniejszające emisję zanieczyszczeń do atmosfery m.in. samochody elektryczne, turbiny wiatrowe oraz tradycyjne  technologie zaadaptowane do wymogów środowiskowych – nowoczesne kominki, brykiety czy biofiltry stosowane w instalacjach kompostowych. Na zakończenie wystąpień Samorząd Studencki przygotował dla słuchaczy konkurs dotyczących zagadnień poruszanych w wystąpieniach.

Po prelekcjach uczestnicy wydarzenia udali się do hali maszyn, gdzie zapoznali się z ekspozycją samochodów elektrycznych, linii do produkcji brykietów, a także nowoczesnego kominka z płaszczem wodnym imitującym płomień. Przedstawiciele firmy odpowiadali na liczne pytania zadawane przez uczestników wydarzenia. Zaprezentowano jak rozróżniać gatunki drewna i ocenić jego suchość oraz jakość jako opał. Jako ciekawostkę dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wprowadzenie żywego ognia do pomieszczenia, a jednocześnie są miłośnikami ciepłej atmosfery, zaprezentowano alternatywę w postaci kominka na wodę, w którym efekt oświetlenia wnętrza realizowany jest poprzez refleksy świetlne na wytworzonej przez ultradźwięki kurtynie wodnej. Ekspozycja okazała się niezwykle interesującym oraz miłym akcentem na zakończenie wydarzenia.

 

Tekst: dr Agnieszka Wawrzyniak, Katedra Inżynierii Biosystemów WI

Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP

 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY