Inauguracja roku prof. Józefa Rivolego

Człowiek nieprzeciętny, podróżnik, najsłynniejszy leśnik, jednak jak się okazuje nie wszystkim znany. Pragnąc przypomnieć i przybliżyć sylwetkę pierwszego prodziekana Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego, podczas okolicznościowego seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego (PTL), którego współorganizatorem był WLD,  zainicjowany został rok prof. Józefa Rivolego w 100 rocznicę nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego 1923-2023.

Seminarium odbyło się 15 grudnia 2022 r. w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. Data nie była przypadkowa, gdyż właśnie 15 grudnia 1922 r. uchwałą Senatu Uniwersytetu  Uczestnicy uroczystości inauguracji roku prof. Józefa Rivolego Poznańskiego prof. Józef Rivoli wraz z takimi osobowościami, jak Maria Skłodowska-Curie i Roman Dmowski, został nadany tytuł doktora honoris causa. Były to pierwsze doktoraty h.c. Uniwersytetu Poznańskiego.

Działalność prof. Rivolego, jak wspominali uczniowie, "przerastała hen działalność przeciętnego człowieka. Z leśników zaś naszych był on największym, którego Polska wydała". „Chcemy przybliżyć sylwetkę prof. Rivolego nie tylko społeczności akademickiej, ale również poznaniakom, to ważna i niezwykła postać” – mówił podczas spotkania prof. dr hab. Piotr Łakomy, dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna. W 2023 roku WLD planuje odnowić pomnik prof. Józefa Rivolego, który stoi przy Kolegium Cieszkowskich, jak również wydać biografię Profesora.

W części referatowej przedstawiona została aktywność oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego. Następnie prof. Dariusz J. Gwiazdowicz opowiedział o powstaniu wyjątkowego dzieła zatytułowanego „Nieznana twórczość profesora Józefa Rivolego”, które opracował wraz  z prof. Jerzym Wiśniewskim. Książka jest zbiorem znalezionych i wcześniej nigdzie niepublikowanych rękopisów Profesora.

„Nasza Uczelnia zawsze przywiązywała dużą wagę do historii. A historia to ludzie. Dlatego dziękuję Profesorom za ogrom pracy włożonej w powstanie tego dzieła, które odkrywa przed nami nieznane historie i nową twarz prof. Rivolego” – podsumował spotkanie prof. dr hab. Roman Gornowicz, prorektor ds. kadr i rozwoju Uczelni.

Podczas seminarium wręczono również odznaki honorowe PTL, odznaczenia Lasom Przyjazny nadanego przez Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTL, nagrodę Student Roku im. Profesora Józefa Rivolego oraz wręczono odznaki i legitymacje nowo przyjętym członkom PTL. W czasie wydarzenia dostępne były również wybrane publikacje z oferty Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rzecznikczka prasowa

Uczestnicy uroczystości inauguracji roku prof. Józefa Rivolego Uczestnicy uroczystości inauguracji roku prof. Józefa Rivolego Uczestnicy uroczystości inauguracji roku prof. Józefa Rivolego ​​​​​​​ Uczestnicy uroczystości inauguracji roku prof. Józefa Rivolego ​​​​​​​ Uczestnicy uroczystości inauguracji roku prof. Józefa Rivolego ​​​​​​​ ​​​​​​​