Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Jak zagospodarować turystycznie Puszczę Zielonkę - spotkanie projektowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Jak zagospodarować turystycznie Puszczę Zielonkę - spotkanie projektowe

Nowoczesne, zrównoważone i uwzględniające potrzeby wszystkich grup społecznych zarządzanie lasami, jest w dzisiejszych czasach nie tylko koniecznością, ale również wyzwaniem wymagającym od zaangażowanych w nie osób, zmiany dotychczasowego podejścia i przyzwyczajeń. W związku z tym Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, w ramach prowadzonej działalności w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Murowana Goślina, podjął się prac badawczych, których wynik w postaci katalogu zaleceń i dobrych praktyk, ma zrewolucjonizować dialog pomiędzy lokalną, regionalną społecznością a instytucjami zarządzającymi terenami leśnymi.

Nowe podejście do zarządzania terenami leśnymi będzie koncentrować się na zrównoważonej gospodarce leśnej, zachowaniu ciągłości trwania lasów oraz będzie uwzględniać  Zdjęcie przedstawia prelegentów spotkania potrzeby lokalnej społeczności.

Jednym z elementów realizowanego w LZD MG projektu badawczego, jest opracowanie Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu na lata 2024-2034. W planie tym po raz pierwszy będą uwzględnione lasy o zwiększonej funkcji społecznej. Prace nad wyznaczeniem tych wyjątkowych terenów prowadzone są przez Zespół Lokalnej Współpracy, w skład którego weszli lokalni aktywiści ekologiczni, organizacje turystyczne, przedsiębiorcy leśni oraz przedstawiciele świata nauki, a także przedstawiciele samorządów i Lasów Państwowych.

Równolegle zostanie przeprowadzony szereg spotkań z wszystkimi grupami społecznymi korzystającymi z terenów Puszczy Zielonki. Pierwszą inicjatywą podkreślającą chęć dialogu z lokalną społecznością, było spotkanie w sprawie opracowania turystycznego zagospodarowania terenu Puszczy Zielonki, które odbyło się 13 grudnia 2022 r.

W spotkaniu wzięło udział ponad 40 uczestników, przedstawiając potrzeby związane z turystycznym zagospodarowaniem całego obszaru Puszczy ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zarządzanego przez uniwersytecki Zakład Doświadczalny Murowana Goślina.

Prowadzenie skutecznego dialogu z lokalną społecznością jest niezbędnym elementem nowoczesnego zarządzania lasami” – powiedział podczas spotkania Wiesław Krzewina, dyrektor LZD MG.

Podczas zebrania zostały przedstawione opracowania związane z istniejącym aktualnie zagospodarowaniem turystycznym oraz ochroną przyrody. Uczestnicy pozytywnie komentowali spotkanie:

„Jako działacz społeczny chciałbym bardzo podziękować za tą inicjatywę” - Krzysztof Pilarski Stowarzyszenie Sport Challenge.

To dzisiejsze spotkanie jest niezwykle cenne w szczególności, że inicjuje bardzo ważną współpracę międzysektorową na rzecz nie tylko Parku Krajobrazowego, ale również otoczenia turystycznego oraz społecznego Puszczy Zielonki” – Marcin  Wojtkowiak, wójt Gminy Czerwonak

Bardzo dobra analiza i rozpoznanie aktualnej sytuacji w zakresie udostępniania dla turystyki Puszczy Zielonki. Widzimy szansę do wykorzystania środków na wsparcie proponowanych działań” - Małgorzata Najdek, Lokalna Grupa Działania „ Kraina Trzech Rzek”.

Zakończenie prowadzonego przez LZD MG UPP projektu badawczego przewidziane jest na koniec 2023 r.

Daniel Mróz, Wiesław Krzewina
Leśny Zakład Doświadczalny Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu