Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Jubileuszowy Zjazdu Absolwentów Wydziału Rolniczego i odnowienie dyplomów | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Jubileuszowy Zjazdu Absolwentów Wydziału Rolniczego i odnowienie dyplomów

W Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w dniu 13 czerwca br. odbyła się uroczystość odnowienia dyplomów, jako kulminacyjny element XXI Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów z okazji 50-lecia ukończenia studiów na Wydziale Rolniczym wówczas Akademii Rolniczej, rocznika 1968-1972/73.

 

 

W imieniu JM Rektora, prof. dr. hab. Krzysztofa Szoszkiewicza, Patrona Honorowego Jubileuszowego Spotkania Absolwentów, wręczenia dyplomów dokonali Prorektor ds.  kadr i rozwoju uczelni, prof. dr hab. Roman Gornowicz oraz prof. dr hab. Daniel Lipiński, Dziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii.

Prorektor prof. dr hab. Roman Gornowicz, w swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze informacje o Uczelni, w tym m. in. dotychczasowy rozwój uczelni, aktualną strukturę i stan kadry, kierunki kształcenia i liczbę studentów oraz nowe inwestycje i plany. Dziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, prof. dra hab. Daniel Lipiński, przedstawił najważniejsze informacje o Wydziale, w tym m. in. historię jego powstania i rozwoju, aktualne kierunki studiów, zmiany liczebności  studentów, rozwój bazy dydaktycznej i infrastruktury.

W słowie wstępnym przedstawicielka Zespołu Organizacyjnego Zjazdu prowadząca uroczystość, prof. dr hab. Janina Zbierska, przedstawiła kilka informacji o uczestnikach uroczystości. Grupa rozpoczęła studia w 1968 roku, w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej, na Wydziale Rolniczym, na kierunku Rolnictwo, w liczbie 210 osób (7 grup). Studia w założeniu były 5-letnie i obejmowały 5000 godzin zajęć dydaktycznych. Dla osób nie zainteresowanych magisterium, istniała możliwość zakończenia studiów egzaminem inżynierskim po 4 roku studiów (bez pisania pracy inż.).

Mimo iż czasy były trudne, na warunki studiowania nie można było narzekać. Studenci mieli duży kontakt z kadrą akademicką, liczne zajęcia praktyczne, praktyki zawodowe po I, II i III roku, dostępne akademiki, a bibliotece w każdym semestrze dostępny był komplet podręczników do najważniejszych przedmiotów, zwłaszcza zawodowych. Wprawdzie po wypadkach marcowych mocno okrojono swobody studenckie, to jednak z tych dodatkowych zajęć w soboty (dla pań – kursy kroju i szycia oraz gotowania, dla panów – zajęcia wojskowe) absolwenci wynieśli jakieś korzyści i nabyli przydatne umiejętności.

Studia ukończyło 189 osób, w tym 84 osoby w 1972 ukończyły studia inżynierskie (jeszcze w Wyższej Szkole Rolniczej), 105 osób ukończyło studia magisterskie (już w Akademii Rolniczej, po zmianie nazwy uczelni). Na uroczystość odnowienia dyplomów zgłosiło się 80 absolwentów, w tym 28 inżynierów i 52 magistrów. Z grona absolwentów odeszło na zawsze 40 osób. W uroczystości uczestniczyło także 16 osób towarzyszących (żony, mężowie, partnerzy), które najwierniej towarzyszyły absolwentów w życiu i w dotychczasowych zjazach, za co otrzymali specjalny dyplom okolicznościowy.

Absolwenci tego rocznika są bardzo zintegrowani i kultywują podtrzymywanie kontaktów koleżeńskich nie tylko dzięki wspólnym studiom, ale także dzięki regularnie organizowanym zjazdom absolwentów. Inicjatorką i główną organizatorką pierwszych zjazdów była kol. Anna Wilska, która z pomocą kilku osób w latach 1977-2007 zorganizowała co 5 lat 7 zjazdów – w  Poznaniu i okolicach: Dymaczewo, Kiekrz, Swarzędz. Od 2008 roku zjazdy organizowane są corocznie, a organizacji podejmują inne osoby. Takich zjazdów odbyło się 13, w różnych miejscach w Polsce: Stróże (2x), Spała, Warcino, Mikorzyn, Sypniewo, Fojutowo, Chomiąża Szlachecka, Kolesin, Dolsk, Gniezno, Kobylniki, Mielno. Oprócz wymiaru towarzyskiego zjazdy te mają również walory rekreacyjne i krajoznawcze.

Podniosły charakter uroczystości odnowienia dyplomów uświetniła piękna oprawa muzyczna, w tym dźwięki Poloneza i Pieśń „Gaude Mater Polonia” oraz wspólne odśpiewanie Pieśni „Gaudemaus igitur”. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia uczestników uroczystości (Fot. 1), spotkanie zakończyło się symbolicznym obiadem „studenckim” w stołówce akademickiej.

 

 Zespół Organizacyjny XXI Zjazdu Absolwentów

Danuta Bartczak, Grzegorz Fligiel, Janina Maruszewska (Zbierska), Andrzej Nowak, Anna Wilska

 

​​​​​​ ​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY