Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Kongres "Polska Wieś XXI " z udziałem naukowców UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kongres "Polska Wieś XXI " z udziałem naukowców UPP

W dniach 19-20 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbyła się druga edycja międzynarodowego wydarzenia pod nazwą "Polska Wieś XXI Europejskie Forum Innowacyjnych Rozwiązań dla Rolnictwa i Obszarów Wiejskich" z udziałem ministrów rolnictwa pełniących swą funkcję w kolejnych rządach ostatnich 30 lat. W wydarzeniu uczestniczyli w roli prelegentów prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPP, prof. dr hab. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii w Katedrze Inżynierii Biosystemów UPP oraz prof. UPP dr hab. Wawrzyniec Czubak z Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, natomiast w roli moderatora – prof. UPP dr hab. Karolina Pawlak z w/w jednostki.  Uczestnicy debatowali nad aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed polskim rolnictwem.

Celem forum jest przedstawienie rozwiązań związanych z produkcją bezpiecznej żywności oraz możliwości związanych z działaniami na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych.  Tematami wiodącymi tegorocznej edycji było bezpieczeństwo żywnościowe w dobie globalnych zmian polityczno-ekonomicznych oraz wyzwania dla polskiej branży zbożowej w obliczu zmian geopolitycznych. Sporo czasu poświęcono również suwerenności energetycznej, a w szczególności dynamice rozwoju OZE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego na terenach wiejskich.

Prof. dr hab. Piotr Goliński, oprócz wkładu merytorycznego do panelu „Problemy i wyzwania współczesnego rolnictwa w obrębie właściwego gospodarowania glebą i wodą” wygłosił referat wprowadzający do tego panelu pt. „Znaczenie użytków zielonych dla zachowania zasobów materii organicznej i wody w glebie w nowoczesnym rolnictwie„. Prof. dr hab. Jacek Dach był panelistą w temacie „Suwerenność energetyczna – dynamika rozwoju OZE a bezpieczeństwo energetyczne na terenach wiejskich w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej”. Z kolei prof. UPP dr hab. Wawrzyniec Czubak wziął udział w panelu „Viability of small farms managed by young farmers under new "farm-to-fork" strategy on the example of the farms in Poland, Czech Republic, Slovakia, Lithuania and Hungary”, którego moderatorem była prof. UPP dr hab. Karolina Pawlak.

Dodatkowo prof. dr hab. Piotr Goliński uczestniczył w panelu Rektorów finalizującym Kongres, w ramach którego podsumowano wydarzenie. Należy dodać, że rektorzy polskich uczelni rolniczych i przyrodniczych tworzą Radę Naukową Kongresu Polska Wieś XXI. Razem z Radą Programową dbają o wysoki poziom merytoryki wydarzenia oraz biorą aktywny udział w budowaniu programu konferencji.

Łącznie w ramach Kongresu Polska Wieś XXI odbyło się ponad 20 różnych debat z udziałem około 100 panelistów z Polski i zagranicy. Celem nadrzędnym kongresu było wypracowywanie pakietu rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej odnośnie bieżącej i przyszłościowej sytuacji w sektorze rolno-spożywczym w Polsce oraz w szerszym, europejskim kontekście.

Wystąpienie obejrzeć można na kanale Kongres Polska Wieś XXI